Po nabídce o koupi, kterou učinil majitel hotelu Radovan Křemeček vedení města, se radnice rozhodla o osudu Podhoranu hlasovat prostřednictvím ankety. Slyšet by totiž chtěla i hlas obyvatel. Dotazník by lidem mohl přistát do schránky už během dubna.

„Referendum jsme zamítli kvůli finanční a administrativní náročnosti. Přiklonili jsme se k anketě a pracujeme na její přípravě. Rád bych ji zrealizoval během dubna," potvrdil Deníku bystřický starosta Zdeněk Pánek.

Představu má zatím asi takovou, že každému obyvateli Bystřice, který má volební právo, bude doručen dotazník, jehož prostřednictvím se lidé mohou k věci vyjádřit. Připraveno by pak bylo několik sběrných míst, kam lidé anketní lístky odevzdají.

Zda se stihne vše vyřešit do komunálních voleb, které se uskuteční na podzim si však ani starosta není jistý. Záleží prý na okolnostech i na názoru občanů.

„Byl bych rád, aby sami lidé řekli, zda chtějí nechat rozhodnout o koupi nás nebo počkají na nové zastupitelstvo. Otázkou také je, jestli chtějí čekat, až zákonodárci upraví zákon o sociálních dávkách. Těžko však odhadovat, co na to majitel objektu," zdůraznil starosta.

Radovan Křemeček nyní nabízí budovu městu o pět a půl milionu levněji, než zněl jeho původní návrh. Nyní by Podhoran, který slouží jako ubytovna pro sociálně slabé, mohlo město získat za devatenáct a půl milionu korun.

Radovan Křemeček prozatím vyčkává na rozhodnutí radnice. „Reakci na dopis očekávám do června 2014. Posun na další zastupitele bych považoval za odročení rozhodnutí. V případě negativní odpovědi ze strany radnice, zahájím jednání o navýšení kapacity ubytovny," upřesnil pro Deník Křemeček.

Využití budovy se však podle Křemečka nezmění ani s případným novým majitelem. Další zájemce by na koupi hotelu prý měl, čímž by se však pro Bystřici a místní nic nezměnilo. Prozatím dává podnikatel přednost vedení města a čeká na odpověď.

„Měli jsme několik plánů na obchodní využití objektu, ale bohužel všechny ztroskotaly na umístění hotelu, jelikož není možné zde budovat nová parkovací místa. Proto je ubytovna pro nás zatím jedinou možností využití objektu," vysvětlil.

Stoprocentně rozhodnuti o tom, co s hotelem dál, nejsou ani bystřičtí zastupitelé. Čekají na rozhodnutí obyvatel a na to, jak jednání s majitelem hotelu dopadne. Stoprocentní ano či ne tak zatím říct nechtěli.

Například Šárka Jelínková (KDU-ČSL) se ale přiklání ke koupi.

„Na jednu stranu bychom měli Podhoran koupit, protože je to strategicky umístěná budova a máme pro ni následné využití. Záleží však na mnohých okolnostech. Nicméně s byznysem těchto podnikatelů se neztotožňuji," řekla zastupitelka.

Obdobný názor má další bystřický zastupitel Jiří Stanovský ze Zlínského hnutí nezávislých.

„Jsem pro koupi, ale pouze za určitých podmínek. Když budou rozumné, přikláním se k ní. Záleží však na jednání s majitelem a také na názoru obyvatel," uzavřel Jiří Stanovský.