Firma totiž plánuje obří překladiště zboží a po neúspěšném vyjednávání s vedením obce Dobrovíz u Prahy se do hry opět dostává také Strategická průmyslová zóna v Holešově.

Jestli se zástupcům společnosti Industry servis, která má holešovskou zónu na starost, podaří vše dotáhnout do konce, ale nebude jasné dřív než během několika následujících měsíců.

S možností investovat v Holešově byli zástupci Amazonu seznámeni už letos v dubnu. Tehdy však nabídku odmítli a pro výstavbu distribučních center si vybrali Prahu a Brno. Kvůli komplikacím, které ale výstavbu hal v obou městech provázejí, se manažer holešovské zóny Jakub Černoch rozhodl investora oslovit znovu.

„Ačkoli tehdy investor zvolil kvůli geografické poloze jiné lokality, věřím, že Holešov může být i z hlediska dopravní dostupnosti rovnocennou alternativou k Brnu," míní.

V regionu by příchod Amazonu mohl dramaticky snížit počet nezaměstnaných a to až o dva tisíce lidí, sezónně by se pak pracovních míst mohlo dokonce být ještě o něco víc.

Podle Černocha by se případná výstavba v holešovské zóně měla obejít bez komplikací, její vedení dokonce naopak počítá s podporou ze strany občanských sdružení, které poukazují na zatím nízké využití zóny.

„Těžko si představit jiný provoz s tak velkým počtem pracovních míst, který by byl šetrnější k životnímu prostředí. Nejde o výrobní závod. Nevěřím prostě tomu, že by místní angažovaní občané bránili vzniku nových pracovních míst," podotkl manažer zóny.

Amazon hodlá do stavby nového distribučního centra investovat přes sto milionů eur, pro svůj záměr potřebuje 95 tisíc metrů čtverečních. Jako velkou příležitost pro region vidí investora také holešovský místostarosta Jaroslav Chmelař. Pokud bude podle něj společnost splňovat kritéria, která jsou v zóně stanovena, je jednoznačně pro, aby v Holešově distribuční centrum vzniklo.

„Jedná se o významného investora a myslím, že by nám mohl pomoci vyřešit nejen vysokou nezaměstnanost ale také palčivý problém, kterým je dopravní obslužnost. Určitě by se tím mohla uspíšit výstavba silnice R49," myslí si místostarosta.

Příchod Amazonu do Holešova však město jako samospráva neovlivní. „Zasáhnout by mohl pouze náš stavební úřad. Vše ostatní je v kompetenci Industry Servis a Zlínského kraje," upozornil Chmelař.

Zástupci občanského sdružení Za zdravé a krásné Holešovsko pro Deník zopakovali své stanovisko, podle něhož je strategická průmyslová zóna postavena přímo nad zdrojem pitné vody a tedy pro průmysl na zcela nevhodném místě.

To, že Amazon nabídku pozemků v zóně už dříve odmítl, přisuzují členové občanského sdružení nevhodnému umístění zóny.

„Pochybujeme o tom, že by jakákoliv solidní zahraniční firma s ohleduplnou firemní kulturou chtěla hazardovat se svými finančními prostředky či se vzácnými přírodními zdroji, na kterých závisí zdraví a existence desetitisíců obyvatel," okomentoval pro Deník situaci předseda občanského sdružení Zdeněk Krajcar.

Dodal také, že špatné politické rozhodnutí představitelů kraje i města Holešova o umístění zóny zabránilo do budoucna snížit stav nezaměstnanosti v regionu.

„To, že firma Amazon samotná neprojevila zájem o umístění v Holešově, pokládáme za projev zdravého selského rozumu a další doklad o nevhodném umístění průmyslové zóny," uzavřel Krajcar.