O starost navíc pak mají ještě kvůli nedávnému otevření rychlostní silnice R55 z Hulína do Otrokovic.„Nová komunikace totiž vytvořila překážku v takzvané přirozené migraci zvěře, která je zvyklá měnit svá stanoviště,“ vysvětlil místopředseda Okresního mysliveckého spolku Kroměříž Jindřich Kořínek, který je zároveň i skaštický hospodář.

Kvůli nové silnici lze podle něj počítat s výrazným úbytkem zaječí zvěře nebo také srnčí. „Je to otázka letošního a příštího roku, než si zvyknou na novou komunikaci a přestanou se tak plést autům pod kola. Chce to čas, změna se musí ve zvěři geneticky zakódovat,“ konstatoval Kořínek s tím, že úbytek zmíněné zvěře nejcitelněji pocítí především v hulínské a skaštické honitbě. „Tam je totiž na poměry okresu Kroměříž její velice dobrý výskyt,“ objasnil Kořínek.

Mnohem více se ale myslivci v těchto dnech soustředí na přikrmování zvěře. To totiž mohou ovlivnit postatně více, než potíže s novou komunikací.„Pracujeme naplno, zásoby krmení průběžně doplňujeme. O blížících se vánočních svátcích se zvěři budeme snažit také přilepšit. Sníh pro nás problém není, ke krmelcům se dostáváme pomocí terénních aut, traktorů, případně potravu roznášíme osobně,“ řekl Kořínek.

Ten také ale zároveň upozornil na nepříjemnou skutečnost: kvůli sněhu a mrazu se zvěř začíná z výše položených oblastí přesouvat do nižších. „Tam se snáze dostane k potravě, třeba na zemědělská pole. Problém nastává, pokud se přiblíží k frekventované cestě. Kvůli tomu může rovněž dojít k úhynům,“ vysvětlil myslivec.

Podle hospodáře z Hostýnských vrchů Františka Durďáka však ještě není přesun zvěře z hor do nižších poloh tak výrazný.„Výše sněhové pokrývky není tak vysoká. Zvěř se však snaží vždy vyhýbat návětrným místům a hřebenům. Hledá polohy, kde nefouká a není tolik sněhu,“ informoval Durďák, který také předpokládá, že letos bude zima pro zvěř krutá.„Udeřila totiž tentokrát příliš brzy, mrazy obvykle přicházejí až po svátcích. Zvěř tak může rychle vyčerpat své tukové zásoby. Potom pak bude přikrmování ještě důležitější,“ uzavřel Durďák.