Jak se ale ukázalo po nedávném otevření už fungujícího úseku směrem na Kroměříž, dálnice s sebou přináší i nevýhody. A pociťují je prý hlavně obchodníci.

„Úsek z Hulína do Říkovic plánujeme otevřít na konci června,“ potvrdila ve středu Deníku mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Martina Vápeníková.

Ačkoli dálnice z Kroměříže do Hulína a rychlostní komunikace dál do Otrokovic už fungují několik měsíců, na zmíněném úseku zbrzdilo práce špatné počasí. „Technika se musela při dešti odvážet a dostali jsme se do skluzu,“ vysvětluje Vápeníková. Do letních prázdnin by prý ale měl být dokončen celý profil komunikace.

V Hulíně už z toho vládnou trochu smíšené pocity. „Určitě to pro nás bude další úleva. Spousta kamionů nebude muset vjíždět z dálnice do Hulína, ale pojedou přímo do Říkovic,“ pochvaluje si starosta Roman Hoza.

Připouští ale, že dálnice má také své zápory. Právě ona má totiž svůj díl viny na tom, že místní obchodníci citelně ztrácejí zisky. „Kupní síla v Hulíně není moc dobrá, a lidé navíc nyní hodně často jezdí nakupovat do Zlína. Jsou tam totiž do dvaceti minut,“ poznamenal Hoza.

Dost vážné problémy prý má tedy několik prodejen třeba na hulínském náměstí. „Skončily asi dvě prodejny, i my jako radnice jsme museli snížit nájem v jednom z obchodů,“ postěžoval si starosta.

Vyjádření některého z podnikatelů, kteří museli své provozovny uzavřít, se ale Deníku sehnat nepodařilo. Například Milan Michalčík, který v nedalekém Břestu provozuje Motorest U Michalčíků, obavy z krachu nemá. „Lidé se tu vždycky zastaví,“ věří podnikatel.