„Vždycky když vejdu na oddělení, cítím, jak se na mě pacienti těší. Mám radost z toho, když vidím, jak je povzbudí vyrábění, hraní her nebo jen obyčejné povídání. Člověk skrze to získává nový náhled na život,“ popisuje Pavla, která jako dobrovolnice PNKM pravidelně několikátý měsíc navštěvuje seniorky na gerontopsychiatrickém oddělení. Je jedním z patnácti dobrovolníků, kteří aktuálně ve spolupráci s centrem ADRA docházejí k pacientům na šesti odděleních.

Pomáhají povídáním i jógou

„Dobrovolníci většinou chodí za lidmi, kteří jsou osamělí, nenavštěvují je blízcí nebo je vidí nepravidelně a potřebují povzbudit. Spektrum možných činností je pak široké – od povídání, procházek, předčítání knížek, společného luštění křížovek, hraní deskových her, doprovodu na mši, po zpěv, vyrábění či cvičení jógy pro seniory,“ popisuje koordinátorka dobrovolníků Ivana Šišková s tím, že největší nemocnice svého druhu ve Zlínském kraji nyní chce posílit řady dobrovolníků o další zájemce.

„Základem je mít motivaci a chtít pomáhat. Je důležité být starší 18 let, mít čistý trestní rejstřík a mít čas věnovat se alespoň hodinu týdně dobrovolnické činnosti. Posléze už je postup snadný,“ vysvětluje Šišková. Dodává, že zájemci po krátkém ústním pohovoru absolvují vstupní vzdělávání a mohou začít dobrovolničit. Při prvních návštěvách oddělení navíc mohou využít jak podpory vedení oddělení, vrchní sestry, tak koordinátorky dobrovolnické činnosti. „K dispozici mají také pravidelné skupinové a individuální supervize, kde se na nás mohou s čímkoli obrátit,“ líčí.

Dobrovolníci mění životy

Podle náměstka Stanislava Juřeny je pomoc dobrovolníků neocenitelná. „Jsme velmi vděční za každého dobrovolníka, který věnuje svůj čas a energii pacientům. Pomozte i vy proměnit životy potřebných a zároveň obohaťte ten svůj. Přidejte se k nám,“ vyzývá.

„Pokud máte chuť pomáhat, neváhejte navštívit web pnkm.cz, případně se informujte u koordinátorky dobrovolnictví Ivany Šiškové na tel. 739 592 951 či adrese ivana.siskova@adra.cz,“ uzavírá Tobiáš Czekaj z PNKM.

Vybrali jsme pro vás: