Z elektronických informačních panelů se cestují dozví o neplánovaných změnách v jízdním řádu, zpožděných vlacích či provozních mimořádnostech. Správa železnic rozmístí po celé republice celkem dvanáct takových nových stanovišť. Zaplatí za ně 26 milionů korun.

„Přístřešky na zastávkách poslouží cestujícím nejen jako ochrana před rozmary počasí, ale jejich součástí budou i dotykové displeje s aktuálními provozními informacemi,“ popisuje generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.

Opravy a dopravní komplikace. Ilustrační foto.
Řidiči pozor! Stavba podchodu u nádraží ve Vsetíně zkomplikuje dopravu

Nejprve jimi Správa železnic vybaví frekventované zastávky, například v Golčově Jeníkově v kraji Vysočina, kterou obsluhují i rychlíky na trase z Prahy do Havlíčkova Brodu. „Dále se budou nacházet na nádražích, kde se přestupuje na další druhy veřejné dopravy,“ doplňuje Svoboda. 

Vandalové přijdou zkrátka

Každý přístřešek bude v antivandalském provedení, stejně jako lavička s opěradlem a odpadkový koš. Na informačním panelu s dotykovou obrazovkou si cestující budou moct zobrazit na displeji pravidelný jízdní řád, tabuli s odjezdy nebo zobrazení aktuální polohy vlaku. K podávání akustických informací poslouží reproduktor.

Zahájení stavby Palačovské spojky - Lešná 5. června 2023.
Odstartováno! Stavba Palačovské spojky na Valašskomeziříčsku začala

Bude zde také zabudována kamera pro záznam fotografie v případě poškozování zařízení. Tím se značně zvýší bezpečnost cestujících na zastávce, a to jak možností odhalení pachatele z pořízených záznamů, tak preventivním způsobem.

Celkově je chytrá zastávka koncipována tak, aby měla velice nízký odběr elektrické energie a byla maximálně úsporná. Díky tomu ji bude možné napájet solárními panely.

Seznam plánovaných chytrých zastávek:

Dolní Lhota (Jihomoravský kra)
Dolní Lutyně (Moravskoslezský kraj)
Dobkovice (Ústecký kraj)
Doubravice nad Svitavou ( Jihomoravský kraj)
Golčův Jeníkov město (kraj Vysočina)
Louny střed (Ústecký kraj)
Lovosice město (Ústecký kraj)
Nový Hrozenkov (Zlínský kraj)
Proseč nad Nisou (Liberecký kraj)
Rohatec (Jihomoravský kraj)
Újezd u Brna (Jihomoravský kraj)
Velká Bystřice (Olomoucký kraj)

zdroj: Správa železnic