„Vypadat bude stejně jako loni, kdy se pořizovaly nové ozdoby, novinkou však bude osvětlení vánočního stromu," informoval Josef Látal z Kroměřížských technických služeb.

Výzdoba bude klasicky zdobit střed města, konkrétně ulice Vodní, Prusinovského, Kovářskou a Riegrovo náměstí, rozsvítit by se měla 28. listopadu.

V Hulíně si podle ředitele tamní společnosti Kombyt servis Antonína Huťky ještě čas na výzdobu nenašli, letos je navíc čeká malá komplikace.

„Kvůli rozkopanému náměstí nemůže být tradiční rozsvícení stromku právě tady. Bude tedy i s programem přesunuté na prostranství Kulturního klubu v Hulíně," vysvětlil ředitel.

Právě proto podle něj v Hulíně letos nepořizovali žádné nové ozdoby: neví totiž, jak bude nové náměstí vypadat.

V Koryčanech nemívají sváteční výzdobu tak bohatou jako v jiných městech, náměstí zdobí jenom strom.

„Vloni jsme ho museli skácet, proto budeme muset pořídit nějaký z lesa jen na dobu vánočních svátků," vysvětlil ředitel Technických služeb v Koryčanech Pavek Vaněk.

Dosavadní městští radní prý neměli zájem o rozšíření výzdoby. „Uvidíme, jak se k tomu teď po volbách postaví nové vedení radnice," podotkl ředitel.

Ani v Morkovicích neplánují žádnou změnu, výzdoba tam bude vypadat stejně jako poslední roky. K přípravám se prý ještě nedostali.

„Pověsíme asi pětadvacet vloček na hlavním průtahu městem. Je to LED osvětlení, takže je úsporné a moc kvůli tomu neprosvítíme," nastínil místostarosta Morkovic Jan Jablunka.

V Chropyni se chystají na vánoční výzdobu až poslední týden v listopadu, ani tam nechystají nic nového.

„Strom ozdobíme poslední sobotu v listopadu a ostatní výzdoba přijde na řadu zhruba tři dny předem," řekl Deníku vedoucí technického úseku Správy majetku města v Chropyni Dalibor Kondler.

Právě v Chropyni zdobí tradičně poměrně hodně míst, kromě Náměstí Svobody například ulice Komenského, Tyršovu, Nádražní nebo Moravskou.

„Celkem máme na ozdobách asi pět set žárovek. Spousta se jich vždy rozbije při demontáži, jedná se o malé sedmiwattové za dvanáct korun kus. Počítám, že jich vyměníme tak tři sta," vyčíslil vedoucí technického úseku.

Za vánoční svátky tak v Chropyni denně prosvítí zhruba sedm set korun, o nějakém navýšení elektrické energie se prý ale mluvit nedá.

„Částečně se totiž vypínají běžná světla, která osvětlují silnici a místo nich se nainstaluje ozdoba, která víceméně světlo nahradí," dodal Dalibor Kondler.