ZLÍNSKO: Prvním novoročním dítětem je Zuzanka

První dítě nového roku narozené v Krajské nemocnici Tomáše Bati (KNTB) ve Zlíně na sebe nenechalo dlouho čekat. Je jím holčička Zuzana, která se narodila už 28 minut po půlnoci mamince Zdeňce Motalíkové z Oznice u Valašského Meziříčí. Stala se tak prvním novorozencem v kraji.

„Děvčátko po porodu vážilo 3210 gramů a měřilo 49 centimetrů. Doma už se na ni těší bratříček a sestřička,“ uvedla mluvčí krajské nemocnice Karla Havlíková.

Prvním občánkem města Zlín pro tento rok se stala Štěpánka, která se narodila mamince Veronice Jurčové hodinu a osm minut po půlnoci. Vážila 2600 gramů a měřila 47 centimetrů. „Všichni tři jsme ten náš silvestrovský mejdan přežili ve zdraví,“ řekla šťastná maminka Jurčová.

Vyfotit první miminka včera zlínská porodnice neumožnila, stane se tak až dnes.

Posledním miminkem roku 2008 byl chlapec Alex, který se narodil ve 22 hodin a deset minut mamince Lindě Otrusinové ze Zlína. Vážil 3220 gramů a měřil 52 centimetry.

„V porodnici KNTB se 31. prosince loňského roku narodilo celkem jedenáct dětí,“ sdělila Havlíková a doplnila, že tři z nich císařským řezem, takže zdravotníci měli plné ruce práce.

VALAŠSKO: Na Nový rok se rodili kluci

Michal Stromšík je prvním miminkem, které se letos narodilo v nemocnici ve Valašském Meziříčí. „Na svět přišel ve čtvrtek čtrnáct minut po šesté hodině ranní,“ prozradil mluvčí meziříčského městského úřadu Josef Beneš.

Malý Michal vážil po porodu tři kilogramy a dvacet gramů a bez jednoho centimetru měřil rovného půl metru. Již za několik dnů společně s maminkou Zuzanou zamíří domů do Nového Jičína. „Na prvního občánka Valašského Meziříčí si budou tedy muset v naší nemocnici ještě počkat,“ doplnil Beneš.

Úspěšný porod první den nového roku mají za sebou také v nemocnici ve Vsetíně. Třiatřicet minut po poledni tady přišel na svět Josef Střelec. Bez dvaceti gramů vážil pět kilo.

Maminka Nora z něj má velkou radost. „Přála jsem si, aby se narodil první den v roce. Je to pěkné datum a navíc svátek Matky Boží,“ prozradila šťastná rodička.

Na porodním oddělení si teď ještě pár dní oba poleží než pojedou domů do Nového Hrozenkova. Tam na malého Josefa už čekají dva bráškové vě věku pět a tři roky a také dvouletá sestřička.

SLOVÁCKO: Novoročním dítětem Slovácka je Kateřina

Prvním novoročním dítětem Uherskohradišťska je Kateřina Zetíková. Její rodiče pochází z Březové. Mamince Kateřině je 19 let a jedná se o její první dítě. „Miminko přišlo na svět spontánním porodem a bez problémů. Po porodu vážilo tři tisíce gramů a měřilo 49. centimetrů. Holčička se narodila ve 13. hodin,“ upřesnil mluvčí Uherskohradišťské nemocnice a.s. Jan Hrdý.

Rok 2008 měl v Uherskohradišťské nemocnice také svou „porodní“ dohru. Posledním dítětem roku 2008 se stala Adélka Červenková z Popovic. Holčička se narodila deset minut před 21. hodinou na Silvestra.

Více informací o prvním narozeném děťátku nového roku přineseme v dalších číslech Slováckého deníku.

Zpravodajové Deníku