Co to bude s největší pravděpodobností znamenat v praxi? Muži zákona budou více vidět na silnicích, řidiči ušetří trestné body a podle pojišťoven přibude pojistných podvodů.

Policisté na Kroměřížsku novele tleskají. „Od Nového roku do pondělního poledne jsme šetřili jen tři dopravní nehody. Dle mého názoru budeme mít nahlášených zhruba o padesát procent méně nehod než v loňském roce,“ míní vedoucí dopravního inspektorátu kroměřížské policie Milan Kalina. Podle něj tak budou mít policisté více času na dohled na silnicích, což přímo znamená: kontrol přibude.

Kalinův přímý podřízený Antonín Horák by však volal policii za všech okolností.

„Zbytečný výjezd není nijak zpoplatněn. Přestupek zaplatí viník nehody a to až dva a půl tisíce korun. Já osobně bych ale trval na účasti policie za všech okolností,“ tvrdí Horák.

Je podle něj třeba představit si případný katastrofický scénář. „Nabourá vás řidič z Čech, vy s ním sepíšete formulář. Domů nedojede, může se třeba někde zabít a nikdo vám nic nedá,“ nadhodil Horák.

Pojišťovny takzvaný euro formulář o dopravní nehodě už dávají k povinnému ručení, vyvěšují je na internetových stránkách nebo rozdávají na pobočkách. Pro ně se každopádně v zásadě nic nemění.

Zavolali byste policii k nehodě, při které škoda nepřesáhla sto tisíc korun? Nebo je to podle vás zbytečné? Zapojte se do diskuze pod článkem nebo hlasujte v anketě vpravo nahoře.

„Limit se navýšil o padesát tisíc a v podstatě je to hlavně úspora pro policii, pro nás to žádná změna není,“ potvrdila mluvčí Generali pojišťovny Kateřina Bílá.

Finanční domy však s největší pravděpodobností budou čelit zcela jinému problému. „Novela nahrává podvodníkům, podle mého názoru přibude pojistných podvodů. Nehledě na to, že formulář není úplně kompletní, chybí tam například možnost k jasnému vyjádření, kdo nehodu zavinil,“ řekl Deníku likvidátor přední české pojišťovny, jenž si nepřál být jmenován.

Zcela jiná varianta se však nabízí řidičům, ti totiž mohou díky novele ušetřit trestné body. Příklad: dopravní nehoda na křižovatce, kdy jel viník na červenou, se dá po dohodě přeformulovat na srážku po předjíždění zprava, popřípadě jinou.

Oslovení motoristé na Kroměřížsku přitom tvrdí, že by pro ně nebyl problém vyjít si s viníkem vstříc.

„Záleží na domluvě. Pokud ale bude zřejmé, že ten, co mě nabourá, má něco popito, určitě bych policii zavolala,“ řekla kupříkladu Vendula Houšťová z Jestřabic.