Účinnost novely by měla přijít prvního ledna příštího roku a ovlivnit tedy rozpočty obcí v novém roce. Po středečním projednání vládou by měli návrh Starostů a nezávislých v červnu schválit poslanci.

Jak zhodnotil předseda poslaneckého klubu TOP 09 a STAN Petr Gazdík, měl by být proces schvalování už jen formalitou. „Jsme dohodnuti s ODS a podporu zákona při našich jednáních přislíbila i ČSSD," řekl Gazdík.

Současný systém způsobuje, že existují velké rozdíly ve sdílených daňových příjmech na obyvatele. O miliardu korun tedy přijde největší čtveřice měst - Praha, Brno, Ostrava a Plzeň, na jejichž úkor dostávaly obce méně peněz a díky obměně zákona na tom nyní nejvíce vydělají.

Vedení měst a obcí na Kroměřížsku připravovanou novelu vítají. Jak řekl například starosta Zdounek Martin Drkula, mohla by taková změna městu přinést až čtyři a půl milionu korun. „Toto téma je mi velmi blízké. Hovoří se o tom čtyři až pět let, jsem samozřejmě rád, že se to posunulo dál.

Nynější částka, která by se dělila mezi obce a města je dvanáct a půl miliardy korun. Podle prvotního návrhu to dělalo pro Zdounky 4,8 milionu korun. V nové verzi, kdy z celkového rozpočtu byla sebrána jedna miliarda, počítáme s částkou o něco nižší," poznamenal Drkula.

Na schválení novely se těší i starosta Morkovic. „Doufám, že projde. Peníze jsou nespravedlivě rozdělovány velkým městům. Snad se tedy už od příštího roku dočkáme změny," postěžoval si Pavel Horák. Jak by se finanční prostředky využily dál, zatím nemá úplně jasno. „Je potřebná například rekonstrukce radnice a dalším bolavým místem jsou třeba zdejší komunikace, které potřebují opravit," konstatoval starosta.

Dění okolo novely pečlivě sledují i v Břestu. Navrhovaná změna by se promítla i do jejich hospodaření.

„Argumenty představitelů čtyř největších měst stojí na vratkých nohou. Cožpak se v Praze, Brnu, Plzni či Ostravě pracuje více nebo lépe, aby mezi nimi a zbytkem republiky byl takový rozdíl?" rozhořčil se starosta Břestu Jaromír Navrátil.

Pokud parlamentem projde navrhovaná změna, do rozpočtu by mu přibylo téměř dva a půl milionu korun. „Mohli bychom si dovolit rekonstrukci chodníků, veřejného osvětlení a rozhlasu, opravu hřbitova, což jsou práce, které nás v nejbližším období čekají," řekl Navrátil.

Starosta Břestu věří, že tlak vyvíjený na zákonodárce ze strany prakticky osmdesáti procent obyvatel bude natolik silný, že se změny ve prospěch většiny brzy dočkají.

Jak se změny dotknou Kroměříže jakožto největšího města v regionu, zatím není jisté.

„Konkrétně se zatím nemůžeme vyjádřit, protože vláda dospěla k nějakému kompromisu oproti původní verzi návrhu. Každopádně nějaký posun v příjmech můžeme očekávat, ale zatím jej nejsme schopni kvantifikovat," krčí rameny mluvčí kroměřížské radnice Pavel Zrna.

Soňa Ličková