Za jednou z chystaných podpisových akcí stojí bývalý hlavní zlínský architekt František Dohnal. „Nějaké centrum tam pod sportovní halou vůbec není potřeba. Město pouze přijde o další volné nezastavěné plochy,“ tvrdí.

Pochyby mají i další obyvatelé Zlína. „Bydlím kousek odtamtud a nechápu, proč by tam mělo něco takového vyrůst. Vždyť to máme jen chviličku do prodejen a supermarketu na Čepkově nebo do Obchodního domu,“ podotkla Anežka Nědobová.

Výstavba sedmipodlažního objektu s prodejnami, kavárnami či multikinem je ale podle zlínské radnice důležitou součástí oživení středu města. „Prostor pod sportovní halou, Čepkov a právě budované Zlaté jablko budou tvořit trojúhelník, který by tam měl vrátit život,“ slibuje mluvčí magistrátu Marie Masaříková.

Řada lidí považuje stavbu obchodního a společenského střediska za zbytečnou

Další prohlášení a s ním spojená podpisová akce ovšem poukazuje na jiné, negativní dopady vzniku SOC na Březnické. „Zahltí své okolí automobilovým provozem. V důsledku toho dojde ke zhoršení kvality životního prostředí. Kolony aut budou produkovat více hluku, prachu a smogu,“ je přesvědčen autor dokumentu a člen zlínské organizace Strany zelených Miroslav Mach.

Investor obchodního centra, pražská společnost ECM, ale výtky ohledně možného přetížení dopravy odmítá. „Námi navrhované řešení se stoprocentně shoduje s platnými normami a zákony. Vzhledem k tomu, že bude objekt dobře dostupný pěšky i pomocí MHD, nepředpokládáme výraznou dopravní zátěž. Parkoviště centra o šesti stovkách míst podle nás nebude nikdy zcela zaplněné,“ vysvětluje mluvčí ECM Kateřina Hainzová. Stavbu plánuje společnost zahájit ihned po vydání všech platných legislativních rozhodnutí, což by mělo být podle Hainzové asi v první polovině příštího roku.

V současnosti probíhá zjišťovací řízení, které má posoudit vliv SOC na životní prostředí. Oznámení si mohou zájemci přečíst na internetových stránkách krajského úřadu. Písemné připomínky může příslušnému odboru Zlínského kraje zaslat také kdokoli a to do 31. července.