Zákazová značka lidem problémy nedělá. Nechápou však tu, co přikazuje uvázat zvíře na vodítko

„Vůbec nevím, co ta značka znamená. Objevila se tu teprve před nedávnem,“ přiznal majitel drsnosrstého jezevčíka Tomáš Jemelka ze Zlína, který na největším zlínském sídlišti žije. „Je rudě olemovaná, takže se zdá jako zákazová. Pes na ní ale není přeškrtnutý, tak nevím,“ pokrčil rameny.

Čtverhranná tabulka se nezdá ani dalšímu pejskaři Danu Nesvadbovi ze Zlína. „Působí na mě divně. Člověk, který je na ní zobrazený, má hlavu jako E . T. Mimozemšťan. Netuším, co by to mohlo znamenat,“ zasmál se.

Magistrát se hájí, že značení je jednoznačné a v souladu s vizuálním stylem Zlína. „Jedná se o doplňkové značky, které upozorňují občany, aby své psy vedli v daném úseku na vodítku,“ vysvětlila mluvčí radnice Marie Masaříková. Dodala, že volný pohyb psů je možný pouze na několika vyhrazených parcelách.

„Jde to na ploše mezi ulicí Křiby a bývalou kotelnou na Jižních Svazích, za paneláky poblíž Valachova žlebu, u Podlesí I a mezi parkovištěm před prvním segmentem a zastávkou MHD na ulici Okružní. Všechna čtyři zmíněná místa jsou označená žlutomodrými informačními tabulemi se symbolem psa,“ uvedla Masaříková. Na podzim prý navíc ještě dvě psí loučky možná přibudou. „Magistrát v tuto chvíli zpracovává novelu vyhlášky o psech,“ prozradila mluvčí.

Symbolem červeně přeškrtnutého černého psa v bílém poli je naopak tvořena zákazová značka. K vidění je například u vstupu do parků v centru města. S touto tabulkou pejskaři většinou problém nemají. „Vím, že se psem bych za ni vkročit neměla. Ale myslím si, že je to hloupé. V parcích se zvířata stejně pohybují běžně. Město by zákaz mohlo alespoň zmírnit, aby do parků psi mohli třeba na vodítku,“ myslí si majitelka křížence Simona Vejtasová ze Zlína.