V Bystřici pod Hostýnem a Hulíně obhájili svůj post dosavadní starostové. Bystřický Zdeněk Pánek (STAN) dostal podporu od voličů už popáté, jednadvacet tamích zastupitelů složilo slib ve středu v kruhovém sále bystřického zámku.

Nechyběl ani zrakově handicapovaný Petr Loupanec (Koalice pro Bystřici), a mezi dvacítkou mužů figuruje jediná žena, a to Šárka Jelínková (KDU-ČSL), která je zároveň ředitelkou tamního Centra pro seniory Zahrada.

„O vedení města rozhodovali zastupitelé v tajném hlasování, pro něž měli k dispozici nové lístky speciálně označené otvory tak, aby byly čitelné i hmatem pro Petra Loupance. Své hlasy ukládali členové zastupitelstva do přenosné schránky," vysvětlila Vendula Perůtková z bystřické radnice.

Zastupitelstvo zvolilo starostou opět Zdeňka Pánka, funkci uvolněného místostarosty bude zastávat Jiří Ott (ČSSD).

„Uvolněný místostarosta bude zastupovat starostu v době jeho nepřítomnosti nebo v době, kdy starosta nebude moci svou funkci vykonávat. Neuvolněným místostarostou města byl rozhodnutím zastupitelstva zvolen Pavel Malének (KDU-ČSL)," dodala Vendula Perůtková.

Na prvním zasedání odhlasovali bystřičtí zastupitelé složení finančního a kontrolního výboru a na návrh hnutí ANO také vznik bezpečnostního výboru. Ten by se měl zaměřit především na situaci kolem ubytovny Podhoran.

Do rady města usednou v Bystřici ještě Petr Josinek (Úsvit), Vojtěch Zicháček (STAN), Pavel Koláček (STAN) a Petr Hradil (STAN).

Ustavující zastupitelstvo se sešlo ve středu také v sále Kulturního klubu v Hulíně. Veškerá rozhodnutí o dalším rozvoji města ponese na svých bedrech sedmnáctičlenné zastupitelstvo. Vedení města zůstává stejné jako v předešlém volebním období: úřad opět povede starosta Roman Hoza (ODS) společně s místostarostou Petrem Polákem (Nezávislí).

„Vedení radnice zůstává ve stejném složení. Hnutí ANO požadovalo post místostarosty a já jsem chtěl pokračovat v dosavadní podobě úřadu, takže jsme se nakonec nedohodli," vysvětlil pro Deník starosta města Roman Hoza.

V radě města v Hulíně dále zasednou Jiří Schaffer (Nezávislí), Bronislav Fuksa (ODS) a Bohumil Kuchařík (KSČM).

Nové vedení města už mají oficiálně zvoleno také v Holešově, ustanoveno bylo na pondělním zasedání. KDU-ČSL, která volby ve městě vyhrála, zůstává i v tomto volebním období nakonec v opozici a novým starostou města se stal Rudolf Seifert (Koalice pro Holešov).

„Místostarostou zůstává i na následující období Jaroslav Chmelař (ČSSD). Nově zvoleným do funkce druhého místostarosty je Radek Doležel za ANO," upřesnil nový holešovský starosta.

V radě města dále zasednou Jiří Mikulenka (Koalice pro Holešov), Jiří Konečný (ANO), Libor Liška (ČSSD) a bývalý starosta a nynější ředitel holešovského gymnázia Zdeněk Janalík (ODS).

Nového starostu má už definitivně i Kroměříž: na včerejším ustanovujícím zasedání tamního zastupitelstva se jím stal Jaroslav Němec, lídr kandidátní listiny hnutí ANO, která v komunálních volbách v Kroměříži získala nejvíce hlasů.

Dosavadní starostka města Daniela Hebnarová (ODS) se vrací na Dům kultury a stane se jeho staronovou ředitelkou. Funkce místostarostů pak budou po příští čtyři roky v Kroměříži vykonávat Pavel Motyčka (KDU-ČSL), Marek Šindler (ČSSD) a poslanec Radek Vondráček (ANO), a v nové radě města dále usednou Petra Fečková a Petr Hajný (oba ANO), Jiří Kašík (ZVUK 12), Karel Smíšek (KDU-ČSL) a ředitel městských sportovišť Karel Holík (ČSSD).