K tomuto regionu má prezident poměrně blízko, silnou základnu má ve Zlínském kraji Strana práv občanů – zemanovci (SPOZ). Od loňských voleb se tu podílí na vedení kraje.

„Tento nápad jsem přednesl panu prezidentovi, zatím nepřikývl, ale domnívám se, že by to bylo pro region i celou Moravu velmi prospěšné," potvrdil Deníku František Čuba.

Hlavě státu již také našel vhodný prostor, kde by mohla úřadovat. „Zvažovali jsme původně variantu, že bychom prezidentovi uvolnili pro jeho pracoviště polovinu jednoho patra v sídle Zlínského kraje, nakonec jsme to ale přehodnotili," doplnil s tím, že volba nakonec padla na Vavrečkovu vilu ve zlínské místní části Mokrá.

Podle Čuby je to vhodné místo zejména z úcty k manažerům podnikatele Tomáše Bati. Vila totiž byla sídlem Huga Vavrečky, který patřil k nejužšímu vedení někdejších Baťových závodů. To je také důvod, proč padla volba na Zlínský kraj a přímo Zlín.

Prezidentův poradce se také domnívá, že Zeman by tak mohl následovat vzor například někdejšího slovenského prezidenta Rudolfa Schustera, který také „sídlil" na více místech.

Kancelář prezidenta republiky nepopírá, že je ve hře vznik dalšího regionálního sídla, definitivní rozhodnutí ale nepadlo . „Je pravda, že toto téma existuje, ale pan prezident se k němu zatím nevyjádřil," řekl včera Deníku prezidentův kancléř Vratislav Mynář.

Poněkud rozpačitě se na možné nové sídlo prezidenta dívají politici ze Zlínska.

„Mě osobně by se například líbilo, kdyby všechny instituce byly ve Zlíně, alespoň bych nemusela dojíždět do Prahy," pousmála se myšlence místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková. Podle ní by působení hlavy státu, byť jen občas, mělo jen symbolický význam pro region a tudíž nevidí důvod k takovému kroku. „Prezident by měl spíše navštěvovat zahraničí a vytvářet dobrý obraz České republiky navenek," domnívá se Gajdůšková.

Třeba někdejší primátor Zlína a nyní poslanec za ODS Tomáš Úlehla za těmito snahami vidí spíše jistou zištnost. „Podle mne je to i jistá snaha posílit před volbami postavení strany SPOZ," domnívá se Tomáš Úlehla.

Že by k Pražskému hradu 
a Lánům přibyla prezidentovi také zlínská adresa, se naopak zamlouvá poslanci Petru Gazdíkovi (TOP 09 a Starostové). „Určitě je to ze strany pana Čuby bohulibá iniciativa. Pokud by to pomohlo zviditelnit kraj, potažmo celou Moravu, pak mi to lichotí," uvedl Petr Gazdík.

Jistou podporu má nápad i u hejtmana Stanislava Mišáka. „Je to určitě zajímavá myšlenka, ale její realizace je v gesci centrálních orgánů, nikoli Zlínského kraje," uvedl.

Jenže případné „stěhování" má i své úskalí. Vlastníkem Vavrečkovy vily je soukromá dřevařská společnost CE WOOD, toho času v konkurzu. Stát by proto dům musel vykoupit, čehož si je vědom i prezidentův poradce. Podle Čuby přitom zatím není jasné, kdo by v otázce případného odkupu s firmou jednal. „A je to samozřejmě i otázka ceny," dodal František Čuba.

Novinář, diplomat a podnikatel Hugo Vavrečka je děda Václava a Ivana Havlových. 
V devadesátých letech bratři Havlovi část vily získali v restituci. Václav Havel svůj podíl věnoval Zlínu s tím, že bude sloužit sociálním účelům. V roce 2004 ale město Zlín vilu prodalo právě CE WOOD, a Václav Havel tak získal šest milionů, které vzápětí věnoval nadaci Vize 97.