Podle Jany Holíkové z ministerstva školství je nové písmo už doporučeno jako alternativa k běžné abecedě.

„Comenia script je velice jednoduché, moderní a praktické písmo, které odráží individuální tendence každého žáka. Ten si tak může písmo přizpůsobit svým potřebám. Comenia script zohledňuje například psaní dysgrafiků, leváků či různě handicapovaných, a také žáků bilingvních," vysvětlila Holíková.

Vedení základních škol na Kroměřížsku ale zatím k novému písmu přistupuje spíš opatrně.

Například řediteli školy v Morkovicích Janu Košárkovi se sice libí. a osobně by na něj vy výuce prý přešel hned.

„Druhá věc je ale to, že nemáme proškolené učitele, což bude určitě nějaký čas trvat. Taky o jeho užitečnosti musí být sami učitelé přesvědčeni," vysvětlil Košárek.

Proto bude chtít podle něj zavedení písma ještě čas. „Určitě se to nedá stihnout od příštího školního roku. Je to spíš otázka několika let, protože na něj musí být proškoleni všichni učitelé – nejen ti, co učí v prvních třídách. A to ani nemluvím o pomůckách," dodal Košárek.

Právě s pomůckami vidí problém i ředitelka První základní školy v Holešově Jarmila Růžičková.

„O zavedení nového písma neuvažujeme, hlavním důvodem jsou finance. Znamenalo by to totiž úplně nové učebnice nejen pro první třídy, ale také pro všechny následné. Ve skladu máme nachystány pracovní sešity, písanky a to vše bychom museli vyhodit," upozornila ředitelka.

Ona sama je navíc zastánkyní starého typu písma, a v dospělosti už si každý stejně upraví rukopis podle sebe.

„Většinou je to směs tiskacího písma s psacím, ale u dětí bych to nechala, jak to je. Ani nevím o nějaké žádosti ze strany rodičů, že by chtěli nové písmo," dodala Růžičková.

Také mnohé kroměřížské školy vnímají přístup zavádění nového písma podobně. Například podle ředitele Základní školy Slovan tam zatím ani neuvažují o tom, že by písmo Comenia Script zavedli.

„Sledovali jsme, že se to testovalo, ale zatím jsme o tom vůbec nemluvili. Je to na delší diskuzi s rodiči a všemi zúčastněnými. Sice je písmo odzkoušené, ale myslím si, že dva roky na pár školách je docela málo. Ještě počkáme rok nebo dva a pak bychom se přidali," uvažuje ředitel.

To na další kroměřížské základní škole Oskol mají v plánu rozhodnout se během příštích dní. „Teď je ještě brzy k tomu cokoliv říkat, ale už víme, že se o tom budeme bavit na pedagogické radě, která bude teď v lednu," uzavřel ještě před svátky ředitel Oldřich Gejda.