Záměr stavby tohoto centra byl schválen v dubnu 2006. „Projektová dokumentace je hotová. Teď už zbývá jen vyhlásit výběrové řízení,“ oznámil krajský radní pro oblast zdravotnictví Bronislav Fuksa (ODS).

Komise, která má zhodnotit nabídky jednotlivých zájemců o tuto zakázku, zasedne koncem července. „Letos na podzim bychom chtěli zahájit stavební práce a v létě roku 2008 středisko otevřít,“ upřesnil.

Středisko ve Zlíně bude řídit desítky záchranek i pomocí satelitní navigace

Kraj podle Fuksy převzal zdravotnickou záchrannou službu od státu bez nemovitostí. „Ve většině měst ji provozujeme v pronajatých budovách, i proto se projekt nového centra nedá v regionu s ničím srovnávat,“ podotkl. Středisko vznikne rozsáhlou rekonstrukcí současného dopravního oddělení Baťovy nemocnice ve Zlíně.

Největším přínosem vybudování tohoto zařízení by mělo být zlepšení komunikace mezi jednotlivými stanicemi, sanitkami a nemocnicemi. „Například některá výjezdová stanoviště na Vsetínsku a Kroměřížsku zatím nejsou napojená na žádnou společnou centrálu,“ uvedl náměstek ředitele Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje Přemek Kubala.

Novinkou má být také satelitní navigace vozů a možnost posílání informací o pacientovi přímo do nemocnice. „Nyní funguje asi u dvanácti sanitek přímé spojení se zlínským kardiologickým centrem. Lékař tak vidí záznam srdeční činnosti člověka, kterého právě přivážejí, a může se náležitě připravit,“ naznačil krajský radní Fuksa posun v komunikaci mezi zdravotnickými zařízeními a záchrankami.
Těch slouží po celém kraji pětačtyřicet a denně pomohou v průměru stovce lidí.