Takový je plán, který letos v únoru představilo vedení Krajské nemocnice T. Bati (KNTB) a Zlínského kraje. 

Porodnice za více než miliardu

Stavba nového pavilonu pro matku a dítě, to znamená porodnice, by měla začít na přelomu roku 2024 a 2025. Stát bude na místě dnešních budov 16, 17 a 18.

Dětská diabetoložka a endokrinoložka Pavla Gogelová z Dětského oddělení Krajské nemocnice T. Bati.
Zlínská nemocnice má jediné specializované centrum pro dětské diabetiky v kraji

Do stávající porodnice se naopak přesune oční oddělení, ORL a ortopedie. Odhadované náklady na výstavbu porodnice přesahují miliardu korun.

Perspektiva do budoucna

„Koncept modernizace Baťovky je navržen univerzálně a variabilně s možností další přístavby. V této nejisté době jsme zvolili variantu, na kterou máme dostatečné zdroje financí, vyřeší nám omezenou kapacitu a má perspektivu do budoucna,“ uvedl k plánu modernizace hejtman Radim Holiš.

Investice přes dvě miliardy

V následujících čtyřech letech bude KNTB a Zlínský kraj s pomocí dotací z evropských zdrojů investovat do areálu nemocnice přes dvě miliardy.

„Máme připravený plán, který kromě výstavby polybloku urgentní medicíny zahrnuje také nevyhnutelné řešení technického stavu budov a modernizace stávajících oddělení. Už koncem loňského roku jsme opravili interní JIP,“ řekl ředitel nemocnice Jan Hrdý.

Primář Oddělení ORL, chirurgie hlavy a krku KNTB MUDr. Martin Světlík při operaci.
Zlínští lékaři mají jako jediní v kraji speciální laser pro onkologické pacienty

Právě běží rekonstrukce kardiologické JIP a chirurgického oddělení, v březnu začne oprava operačních sálů a hemodialýzy a postupně se bude pracovat na dětském oddělení a operačním sále pro gynekologii.

Srdcem nemocnice bude pětipatrový polyblok urgentu

Vrcholem modernizace nemocnice má být výstavba nového centrálního pavilonu za zhruba čtyři miliardy korun na přelomu let 2027 a 2028. Suterén polybloku bude sloužit pro parkování, v prvním podlaží se budou nacházet urgentní příjem a zobrazovací metody.

V druhém patře bude sídlit invazivní kardiologie, kardiologická a neurologická JIP a endoskopie. Operační sály, ARO, chirurgická a interní JIP budou umístěny ve třetím podlaží. Čtvrté a páté patro budou sloužit pro standardní lůžka a na střeše objektu bude heliport.

Krajská nemocnice Tomáše Baťi
Pozemky v Malenovicích, kde měla stát nemocnice, patří definitivně kraji

„Cílem je centralizovat do jednoho místa urgentní pacienty, to znamená s těžkými zraněními, mozkovou příhodou nebo infarktem myokardu. Tím se zruší jejich převozy v rámci areálu,“ vysvětlil Hrdý.

Zlínský kraj má v současné době připravené finance v objemu 2,7 miliardy korun a další chce našetřit během let. Podle Hrdého je plán také přizpůsobený reálným dotačním programům a výzvám. Opoziční zastupitelé v pondělí požádali o srovnání této varianty modernizace nemocnice a stavby nemocnice ve Zlíně-Malenovicích, kterou plánovalo minulé vedení.