Tak vypadaly o víkendu tradiční Dny partnerského města Kroměříže, které letos patřily slovenské Nitře.
Hosté svoji prezentaci odstartovali už v pátek odpoledne, ale k tomu nejlepšímu, co Dny partnerského města veřejnosti připravily, patřilo bezesporu hlavně sobotní vystoupení folklorního souboru Furmani se svými osmadvaceti členy.

Dny partnerského města nabídly výstavu, divadlo, koncert i folklor

Aniž by to bylo na výkonu tanečníků poznat, toto hudebně-taneční těleso patří mezi nejmladší na Slovensku, vzniklo v roce 2004.
„V Nitře totiž funguje dětský ansámbl Borinka a pak až tělesa při vysoké škole. Bylo škoda, že někteří mladí lidé z Borinky folklorní tanec a zpěv nadobro opustili. Vlastní iniciativa nás proto nakonec přiměla k založení souboru Furmani pro středoškoláky,“ vysvětlil jeho umělecký vedoucí a choreograf Marián Hlavatý.

Furmani si pro návštěvníky programu přichystali jedno milé překvapení. Na pódiu vystoupili v originálních starých krojích z okolí Nitry.
„Velice si jich vážíme. Tyto původní oděvy se snažíme odkupovat od žijících lidí. Musím říci, že babky z Nitry nám vycházejí vstříc,“ pochlubil se Hlavatý.

Program partnerského města přilákal stovky zvědavců, mezi nimi i Martu Hlaváčovou z Kroměříže.
„Minulý rok jsem náhodou navštívila akci, na které se představilo polské město Piekary Slaskie. Program mne tehdy velmi překvapil, proto jsem neváhala přijít ani na nitranský. Musím opět říci, že nejsem zklamaná, právě naopak,“ poznamenala divačka.

Dny patřící Nitře ukončil koncert kapely DESmod. Formaci, jež je nositelem dvou ocenění Akademie populární hudby na Slovensku, takzvaného Aurela, si přišly poslechnout desítky mladých lidí.