Makléři si všímají také dalšího trendu: lidé si začínají hledat menší byty a levné podnájmy. A že by měl trh probudit návrh ministra financí na zrušení daně z nemovitosti?

Ani to si oslovení odborníci nemyslí. Podle chropyňského makléře Petra Taláška trh stagnuje dlouhodobě.

„Obecně není zájem o koupi nemovitostí. Ta situace potrvá tak dlouho, dokud lidé nebudou mít odpovídající existenční zázemí,“ naráží Talášek na fakt, že mnoho lidí na Kroměřížsku se v poslední době ocitlo bez práce. Zároveň makléř upozorňuje, že do kurzu se dostávají spíše podnájmy.

Toho si všímá i jeho kolega z bystřické realitní kanceláře Heureka Zdeněk Havránek.

„Málokdo si vyřizuje hypotéku, lidé se na to necítí,“ říká specialista na podhostýnský region. I v pronájmech však vidí problém.

Levné pronájmy mizí z nabídek

„Pokud je cena okolo šesti tisíc, jsou hned rozebrané, ale o dražší podnájmy zájem není. Například rodinný dům za deset tisíc si tu nikdo pronajmout nechce,“ všimnul si Havránek.

Ten nesdílí ani nadšení pro vládní návrh na zrušení daně z převodu nemovitostí, která činí tři procenta z kupní ceny.

„Že by to mělo trh oživit? Nesmysl, až taková pobídka to není. Považoval bych to spíš za populistický krok,“ míní Havránek.

Že byty, ani domy nejdou na odbyt, snad nikoho nepřekvapí. Naopak se ale zvýšil zájem o pozemky v lukrativních lokalitách a také o velké nemovitosti.

„Hotely nebo historické budovy. Větší společnosti, které stále disponují dostatečnými prostředky, teď takové nemovitosti skupují,“ prozradil Václav Žůrek, který se zabývá realitami na Kroměřížsku.

Naopak v neatraktivních oblastech obchody příliš nejdou. „Zlevňuje se třeba v Kroměříži na Francouzské. Byty 3+1 se pak prodávají vůbec nejhůř, přesto že jejich cena klesla průměrně na 1,3 milionu. Naopak garsonka z půl milionu, o kterou by ještě před čtyřmi měsíci nebyl zájem, byla hned pryč,“ dodává Žůrek.

Ani on si nemyslí, že zrušení daně z nemovitosti trh nějak obzvlášť rozhýbe, spousta lidí to podle něj totiž vezme jako samozřejmost.

David Vyzula z Břestu, který zprostředkovává koupi realit, zůstává navzdory krizi optimistický. „Nejlepší časy, které jsme prožívali v uplynulých letech, už stejně asi nepřijdou. Teď musíme doufat a čekat, že se to prolomí, třeba by tomu pomohlo i hezké počasí,“ podotkl s úsměvem Vyzula.

Krize podle něj může mít i příznivý dopad. „Trh se stabilizuje, horší lokality se oddělí od lepších, a lidé zase začnou kupovat,“ uzavřel makléř.