Míra nezaměstnanosti v regionu se na konci listopadu ocitla na hranici 10, 07 procenta, a dostala se tak nad úroveň průměrné míry nezaměstnanosti v České republice. Ta je ke stejnému datu na úrovni 8,6 procenta. Z těchto údajů je zřejmé, že za listopad vzrostla nezaměstnanost ve Zlínském kraji o 0,09 procen­tního bodu.

V minulém měsíci se nově na úřadech práce Zlínského kraje zaevidovalo tři tisíce čtyři sta padesát sedm uchazečů o zaměstnání. Na aktuálním vzrůstu jejich počtu se však podílí také fakt, že v tomto období většinou končí možnosti sezónních zaměstnání.

O svá místa přicházejí například pracovníci ve stavebnictví či v některých dalších oborech, u kterých je poptávka závislá na ročním období. V našem regionu se to týká například lázeňství. Což potvrzuje také ředitel hotelu Společenský dům v lázních Luhačovice Jiří Dědek.

„Snižování stavů souvisí s obsazeností lázní. Přes léto je kvůli přísunu klientů třeba větší počet zaměstnanců, nabíráme je proto na dobu určitou. Po sezóně jim skutečně končí pracovní smlouva,“ uvedl.

Na tento systém však podle jeho slov nemá ekonomická krize vliv, je to naprosto běžný a standardní postup nejen v lázních, ale v oborech cestovního ruchu obecně.

Okresem s nejvyšší mírou nezaměstnanosti v kraji je Kroměříž s 11,65 procenta. Na druhém místě skončil Vsetín, který má 11,50 procenta obyvatel bez práce. Ve Zlíně je nezaměstnanost momentálně na hodnotě 9,01 procenta. Krajské město se tak ocitá těsně před Uherským Hradištěm, kde je číslo, udávající hodnotu nezaměstnanosti nejnižší. V současné době činí 8,95 procenta.

Na konci listopadu evidovaly úřady práce v kraji celkem jeden tisíc tři sta pět volných pracovních míst, což je o šedesát míst méně, než v předchozím měsíci.

V současné době tak na jedno volné pracovní místo připadá přibližně dvacet čtyři uchazečů. Nejčastěji nabízená jsou přitom místa ve strojírenských a výrobních profesích, která v minulých měsících z nabídky v podstatě vymizela. Překvapivě se tedy v tomto měsíci opět dostávají na první místa.

Za nimi následují řemeslné profese, například instalatéři, potrubáři, klempíři a podobně. Mezi obory, které nyní nejvíce žádají nové pracovní síly je také lesní dělník. Na pracovním úřadě v Uherském Hradišti mají pro zájemce o tuto pozici volných sto padesát míst. Nástup pracovníků je plánován až na duben, s ohledem na počet požadovaných dělníků však místní pracovní úřad přijal tuto nabídku již nyní.

Tisková mluvčí Úřadu práce Miriam Majdyšová uvedla, že v nejbližším období nemají hlášeno plánované hromadné propouštění. „Od začátku letošního roku však dostaly úřady práce ve Zlínském kraji hlášení o hromadném propouštění celkem z osmdesáti pěti firem,“ sdělila.

Celkem šlo o dva tisíce pět set sedmdesát pět zaměstnanců.

Podle jejích slov zavinila historicky mimořádný nárůst nezaměstnanosti ve Zlínském kraji v letošním roce tíživá finanční situace zaměstnavatelů.