„Je to očtyři setiny více, než je celorepublikový průměr,“ upřesnil ředitel zlínského úřadu práce Zdeněk Semerád. Nejvyšší nezaměstnanost byla na Kroměřížsku– 7,18procenta (4417 uchazečů). Nejnižší na Zlínsku– 5,07procenta (5620 uchazečů). Na Vsetínsku pak nezaměstnanost činila 7, 14procenta (5805 uchazečů) a na Uherskohradišťsku 5,31procenta (4329 uchazečů).

Nárůst nezaměstnanosti vprosinci je podle ředitele důsledkem sezonnosti na trhu práce a neochoty zaměstnavatelů přijímat zaměstnance sohledem na vánoční svátky a čerpání dovolené ve firmách.

„Ke konci roku také řada zaměstnanců ukončuje pracovní poměr na dobu určitou,“ doplnila tisková mluvčí zlínského úřadu Miriam Majdyšová.

Podle Semeráda není mírné navýšení nebezpečné. „Firmy jako každý rok budou nabírat nové pracovníky především vlednu,“ konstatoval.

Ve srovnání srokem 2006se snížila nezaměstnanost uabsolventů bez praxe, těch bylo k31.12. loňského roku vsoučasné době bez práce 1405, což je o574méně než před dvanácti měsíci. „Přestávají totiž být problémovou kategorií. Firmy pochopily, jak výhodná je jejich přizpůsobivost,“ řekla Majdyšová.

Hůře uplatnitelnou skupinou na trhu práce zůstávají lidé, kteří již léta nepracují. Ve Zlínském kraji jich bylo ke konci loňského roku 18315. „Motivovali jsme proto zaměstnavatele finančním příspěvkem. Ale často se nám stalo, že tito občané nebyli schopni na pracovním místě obstát a vrátili se do evidence úřadu,“ litovala Majdyšová.

Nejproblémovější skupinou jsou obyvatelé starší padesáti let. „Tvoří téměř třetinu uchazečů. Jejich počet se zvyšuje také prodlužováním věku odchodu do důchodu. Někteří již čekají na penzi, takže zaměstnání aktivně nehledají. Část jich má zdravotní omezení,“ zdůvodnila Majdyšová.

Nárůst procentuálního zastoupení vevidencích úřadů se objevil iuzdravotně postižených. Celkem je jich vkraji nezaměstnaných 4623. „Na trhu práce je minimum nových vhodných míst pro osoby somezením,“ osvětlila mluvčí. Pomáhat pracovníkům úřadů při uplatňování rizikových skupin budou nadále projekty dotované zevropských sociálních fondů inástroje aktivní politiky zaměstnanosti.

Ikdyž vprosinci roku 2007nezaměstnanost mírně stoupla, celkově je vývoj na trhu práce pozitivní. „Ve srovnání skoncem roku 2006je nezaměstnaných ve Zlínském kraji o22,3procenta méně,“ uvedl Semerád. Na jednu volnou pozici připadají tři lidé. Ve stejném období roku 2006bylo na jedno volné místo pět uchazečů.

Podle Semeráda se připravují kroky, aby počet lidí bez práce nadále postupně klesal. „Podle připravované úpravy legislativy budou mít nezaměstnaní přihlášení na úřadech povinnost účastnit se aktivit, kurzů a školení, což pravděpodobně počty evidovaných uchazečů sníží. Dá se očekávat, že lidé mající přivýdělek bokem nebudou mít na výuku čas, a tím pádem zevidence odejdou,“ mínil Semerád.