Na jedno pracovní místo pak navíc připadli v březnu na Kroměřížsku téměř čtyři uchazeči o zaměstnání, což také není zrovna málo. Najdou se přitom obce, kde je nezaměstnanost dokonce nižší než jedno procento, na druhé straně ale i takové, kde nemá práci třeba skoro každý pátý člověk.

Úplně nejhůře si v regionu vedou Kunkovice, nejmenší obec v kraji, na pomyslném druhém místě od konce jsou pak s jedenácti a půl procenty nezaměstnaných Hoštice.

Podle tamního starosty k tomu přispívá vzdálenost obce od větších měst.

V penzionu Bezměrovský dvůr došlo ve čtvrtek 20. dubna k násilnému trestnému činu. Podle nepotvrzených informací Deníku došlo k vraždě tamní servírky.
Vražda v Bezměrově: servírku prý ubodal přítel

„Když vezmeme v potaz, jak daleko by každý den lidé museli cestovat a finanční ohodnocení v některých profesích, není se úplně čemu divit, že někteří nejsou s hledáním zaměstnání aktivnější. Je jim pohodlněji na úřadech práce,“ míní Miroslav Herodek, který sám dojíždí za zaměstnáním do Tlumačova a dříve jezdil až do Zlína.

Sám chtěl dokonce za obec najmout pracovníky za podpory státních dotací, ale administrativa kolem toho prý byla tak náročná, že byl mezitím zájemce vyřazen z evidence ÚP a musel si najít práci jinde.

„Navíc za to ani není nijak rád, protože pracuje za pár korun a musí samozřejmě dojíždět,“ podotkl hoštický starosta.

Zlepšení podle něj může přijít ze strany zaměstnavatelů, kteří by pracovitým lidem ulehčili dojíždění například služebním autem. Druhou možností je pak podle starosty přilákání investorů třeba do případné průmyslové zóny: nic podobného se ale v Hošticích zatím zřídit nepovedlo.

Co se týče měst, nejhůře jsou na tom v kroměřížském regionu co do nezaměstnanosti Koryčany. Situace tam je prakticky stejná už celé roky a zhoršuje i další aspekty rozvoje města.

„Jsme historicky dělnické město a to, že odtud odešla firma Koryna, která zaměstnávala čtrnáct set lidí, byla při necelých třech tisících obyvatel velká rána. Lidé se s tím snaží vyrovnat různě, někdo si našel práci jinde a někdo se zase odstěhoval, což u nás jde ruku v ruce s úbytkem obyvatelstva,“ přiznává pro Deník tamní starostka Hana Jamborová.

Pro lidi dlouhodobě bez práce je podle ní také těžké se zpět zařadit do pracovního procesu.

„Jak jsou už dlouho nezaměstnaní, pomalu ztrácejí pracovní návyky a někteří se popravdě stávají těžko zaměstnavatelnými,“ dodala starostka.

Záchranu vidí stejně jako starosta Hoštic v případném příchodu většího investora, který je ale v současnosti v nedohlednu.

A pokud jde o opačný pól pomyslné tabulky, obcí s nejnižší nezaměstnaností byly v březnu v regionu Střížovice, odkud je na úřadu práce veden dokonce jediný uchazeč.

„Teď je práce všude dost, ale je pravda, že i skladba obyvatelstva je tu příjemná, jsou to pracovití lidé,“ usmál se tamní starosta Antonín Šiška.
A s tím souhlasí i obyvatelé obce, shodují se ale na tom, že to není jen o tom.

„Především to máme blízko do Otrokovic, kde sídlí firma Barum a řekl bych, že právě tam většina lidí ze Střížovic pracuje. Ale pracovitější obyvatelstvo tu samozřejmě taky máme,“ směje se pro Deník Lukáš Filípek.

I přímo v obci jsou ale firmy, které poskytují řadu pracovních míst.

„Myslím, že si Střížovice vedou tak dobře, protože jsou jednou z mála vesnic v okrese nebo i v kraji, kde obyvatelé sami svým aktivním přístupem přispívají k nízké nezaměstnanosti. Máme tady zemědělský podnik Kvasicko, nebo také dalšího velkého soukromníka, firmu Lam-plast a obě společnosti samozřejmě nějakou tu zaměstnanost obstarají,“ shrnul za obyvatele obce Karel Perůtka.

KRISTÝNA KLUSÁKOVÁ