Smutnou skutečností snad zůstává jen to, že struktura nabídky zaměstnavatelů se míjí spoptávkou zájemců.

„Skladba lidí, kteří jsou unás vevidenci, je odlišná od požadavků zaměstnavatelů. Uchazeči opráci hledají nejčastěji místo nekvalifikovaného pomocného pracovníka. Zhruba tři sta požadavků tu máme také na profesi prodavač, 188na administrativního pracovníka, 144na kuchaře, pro profesi nižšího administrativního pracovníka pak 128žádostí,“ vypočítala vedoucí odboru trhu práce Radomíra Hloušková.

Firmy na Kroměřížsku mají ve většině případů zájem ozaměstnance se zcela odlišnými profesemi.

„Ke konci ledna jsme tu měli 121volných míst pro pomocné a nekvalifikované montážní pracovníky, více než 100nabídek pro zedníky, 113míst pro seřizovače a obsluhu obráběcích strojů, 68pak například pro svářeče. Více než všedesáti případech firmy hledaly také řidiče nákladního automobilu či zámečníky,“ uvedla Hloušková.

Zúdajů tedy vyplývá, že zaměstnavatelé hledají pracovníky především do odborných profesí. „Lidé pro tato povolání ale často nemají dostatečnou kvalifikaci nebo potřebnou praxi,“ podotkla vedoucí.

Počet žadatelů opráci se snížil

Vloňském roce ve stejném období evidoval kroměřížský Úřad práce o1100uchazečů více nežletos.

„Nyní je míra nezaměstnanosti 7,25%. Před rokem se vregionu vyšplhala na 9,58%. Zpohledu čísel tedy současná situace vypadá mnohem lépe,“ doplnila Hloušková.

Na snížení počtu nezaměstnaných se do jisté míry podílí také vyšší počet nabídek ze stran zaměstnavatelů, kteří podle zákona mají povinnost hlásit volné místo a jeho případné zrušení.

„Vsoučasnosti máme 1887volných míst, na které připadají zhruba dva uchazeči. Vloni to bylo 912míst, což vychází tak 6uchazečů na jedno,“ uzavřela vedoucí odboru trhu práce.