Letos je to už sedmý ročník. Mladí muzikanti ve věku mezi sedmnácti a sedmadvaceti lety dostali možnost zdokonalit se ve hře na klavír, cembalo, smyčcové nástroje nebo v operním zpěvu. Zcela speciální pak je obor hudební management a klavírní korepetice, který vyučuje ředitel České filharmonie a Pražského filharmonického sboru David Mareček.

„Mezi další vyučující patří třeba klavírista Ivo Kahánek, sopranistka Kateřina Kněžíková nebo basbarytonista světového formátu Adam Plachetka,“ přiblížila výkonná ředitelka festivalu Jana Kubáčová. O šedesát míst v kurzech se letos hlásilo rekordní množství zájemců.

Kurzy jsou pro studenty, koncerty pro lidi

Letní hudební akademie Kroměříž má dvě části. Zatímco kurzy jsou určené studentům konzervatoří a hudebních akademií, festival Academy Kroměříž cílí na veřejnost. Do Kroměříže přivádí umělce světového formátu a město tak dostává do pozice hudebního centra, které daleko přesahuje hranice Zlínského kraje.

První den festivalu zakončil koncert pěveckého tria Drei Engel a uskupení Collegium Colloredo, včetně Tomáše Netopila, tentokrát v pozici houslisty. Sněmovní sál arcibiskupského zámku spolehlivě zaplnili.

Program doplní i beseda s psycholožkou

K největším tahákům sedmého ročníku bezpochyby patří nedělní Slavnostní koncert s Dvořákem a Smetanou. Milovníci hudby se jistě nechají nalákat i na Toulky barokní Evropou doprovázené ochutnávkou vína či na ČaroTaj – Toulky moravským Slováckem, které slibují netradiční fúzi moravského folklóru a klasické hudby.

Na dalších koncertech se představí letošní talentovaní účastníci hudební akademie. Vrcholem pak, nejen pro ně, bude společný Závěrečný koncert Academy Kroměříž 2024 a vyhlášení a ocenění laureátů tohoto ročníku.

„Kromě koncertů program doplňujeme i o mluvené slovo. Letos je to například přednáška o opeře Příběhy lišky Bystroušky nebo beseda na téma duševní hygieny studentů,“ doplnila Kubáčová.

Program Academy Kroměříž:

ČaroTaj – Toulky moravským Slováckem

17. srpna, 19 hodin, Kino Nadsklepí

Netradiční pojetí lidových písní v rukou členů České filharmonie a sester Jitky Novotné a Táni Roskovcové. Dva ženské hlasy, basklarinet, fagot a violoncello (příležitostně též klavír) v originálních úpravách lidových písní ze Slovácka a Kopanic, jejichž autory jsou pánové z kapely.

Slavnostní koncert s Dvořákem a Smetanou

18. srpna, 19 hodin, Sněmovní sál arcibiskupského zámku

Rok české hudby se symfonickými a operními díly českých hudebních velikánů Bedřicha Smetany a Antonína Dvořáka.

Přednáška muzikologa Jiřího Zahrádky "Bystrouška stoletá“

19. srpna, 17 hodin, Kino Nadsklepí

V letošním Roce české hudby oslavujeme 170. výročí narození Leoše Janáčka a také 100 let od světové premiéry jednoho z nejkrásnějších jevištních děl 20. století, Janáčkovy opery Příhody lišky Bystroušky. Málokterá opera má přitom tak zajímavou historii vzniku.

Koncert Budoucí mistři I.

19. srpna, 19 hodin, Kino Nadsklepí

Koncert vybraných studentů Letní hudební akademie.

Koncert Budoucí mistři II.

20. srpna, 19 hodin, Kino Nadsklepí

Koncert vybraných studentů Letní hudební akademie.

Písně ztracených duší - Noční scénický koncert

20. srpna, 21:30 hodin, Nádvoří ZUŠ Kroměříže

Jde o prokomponované, částečně scénické pásmo písní s duchařskou tematikou

Ivo Kahánek & Lucie Netopilová: Toulky studentskou duší

21. srpna, 17 hodin, Kino Nadsklepí

Beseda na téma duševní hygiena studentů. S klavírním virtuosem Ivem Kahánkem, lektorem Academy Kroměříž, si povídá psycholožka Lucie Netopilová o duševní hygieně hudebníků, o zvládání trémy, krizí, úspěchů a neúspěchů na podiu.

Koncert Budoucí mistři III.

21. srpna, 19 hodin, Kino Nadsklepí

Koncert vybraných studentů Letní hudební akademie.

Závěrečný koncert Academy Kroměříž 2024

22. srpna, 19 hodin, Sněmovní sál arcibiskupského zámku

Dialog dvou smyčcových orchestrů a špičkových umělců pod vedením dirigenta Tomáše Netopila

Vybrali jsme pro vás: