„Kolegové pojedou sice přímo kolem Nice, ale to bude až v úterý. Myslím ovšem, že na hranicích prakticky nic nebude. Tahle situace je jiná, byl to totiž místní člověk. Při tehdejších atentátech byli teroristé z Belgie a zase se po nich někteří vraceli, tak proto byly tehdy i manévry na hranicích. Ale samozřejmě těžko říct," míní Kamil Hrbáček z Kroměříže.

Francií projíždí pravidelně i další řidič z Holešova.

„Sám jsem tam aktuálně nebyl, ale měl jsem známé kousek od Nice, říkali, že se okamžitě sbalili a odjeli do Česka. Je to prostě hrozné. Manželka ani nechce, abychom tam jezdili, ale tohle může přijít kdykoliv a kdekoliv," míní Radovan Štěrbáček, který dělá řidiče menšího nákladního auta.

Přímo ve čtvrtek se z Francie vracela i maminka dvou dcer Jana Milovcová.

„Byli jsme na severu země a zrovna ve čtvrtek večer jsme odjížděli. Kontrol se to na hranicích tu noc nedotklo, zprávy jsme jen viděli v televizi," dodala.

Kroměřížská europoslankyně Olga Sehnalová tragédii v Nice odsoudila jako teroristický útok.

„Je mi velmi líto obětí, rodin i přátel, kteří vyrazili na oslavy dobytí Bastily. Těžko se to komentuje. Francie si myslela, že už má to nejhorší za sebou, pokud vím, tak už chtěli zrušit i nejvyšší ohrožení a tento útok přišel z naprosto nečekané strany," neskrývala dojetí politička.

Upozornila, že podobné útoky nejsou v Evropě vůbec běžné. „Například v Izraeli se takových tragédií už několik odehrálo, u nás v Evropě je to ale zcela výjimečné. Problém je, že i když se například zpřísní kontroly na hranicích, něčemu takovému nezabráníme. Podle předběžných informací se jednalo o francouzského občana, byl tedy na své domácí půdě," dodala europoslankyně.

Autor: DANIELA ZEDNÍČKOVÁ

Související: Chystám se na studijní pobyt ve Francii. Útoky teroristů mě neodradí