Pořadatelé koncert v Břestu i kvůli tomu zrušili. Ohroženy byly i lucerny v Kroměříži.

O jednu z nich dokonce návštěvníci zcela přijdou: o festival Benefit Hardcore open Air, který se měl konat v Břestu.

Důvodem bylo hned několik problémů, které kapelu postihly. „Volal mi zvukař, že má rozbité zesilovače, které se nestihnou opravit, a náhradní byl pro nás finančně náročný,“ popsal Miroslav Šilhánek z pořádající kapely Barricade.

Hlavním důvodem pro zrušení festivalu bylo ale nedorozumění s Fondem ohrožených dětí (FOD) Klokánek v Kroměříži. Pořadatelé prý totiž neoprávněně použili na plakátech jejich logo.

„Byla to má chyba, že jsem nezkontaktoval paní ředitelku. Jelikož se pořádáním koncertů a podobných akcí neživíme a chtěli jsme udělat něco nezištného a užitečného, nenapadlo nás, že potřebujeme souhlas,“ vysvětlil Šilhánek.

Ředitelka FOD Klokánek Eliška Petruchová svůj razantní krok vysvětluje tím, že s použitím loga pro jednu kroměřížskou akci už měla špatnou zkušenost. „Je to ochranná známka a veškeré její půjčování musíme mít smluvně podložené. Proto jsme se s kapelou nakonec dohodli, že jej z plakátů odstraní,“ upřesnila Petruchová s tím, že se nakonec rozešli v dobrém.

Pořadatele však zmíněné nepříjemnosti od uspořádání akce nakonec zcela odradily, a proto se ji rozhodli definitivně zrušit.

Nedostatečná komunikace se málem odrazila také na sobotním odpoledním Festivalu létajících luceren, který se koná na Velkém náměstí v Kroměříži. Letos poprvé se ho rozhodli uspořádat radní.

Kroměřížský Národní památkový ústav se však proti akci ohradil: nelíbila se mu hlavně část festivalu, kdy lidé v nočních hodinách vypustí lampiony.

„Lucerny nesou otevřený plamen, což znamená riziko požáru pro objekty zámku,“ vysvětlil kastelán památky Martin Krčma.

Starosta Kroměříže Miloš Malý však tvrdí, že důvody k obavám nejsou na místě. „Minulý týden jsme zkušebně z Hanáckého náměstí vypustili tři balónky, a to za přítomnosti našich dobrovolných hasičů. Ti budou při akci také provádět nezbytný dozor. Žádné nebezpečí opravdu nehrozí,“ podotkl Malý.

Požadovat zrušení nejatraktivnější části festivalu je proto podle něj malicherné. „Na náměstí se už v minulosti konala celá řada akcí, kdy se například střílelo z kanónu či pušek, na zámku pak proběhla i ohňová show, a nikdy se nic nestalo,“ dodal starosta.

Létající lucerny nakonec lidé kolem dvaadvacáté hodiny vypouštět budou, pokud tedy nebude pršet.

„Já osobně bych si přál, kdyby pršelo,“ poznamenal s úsměvem kastelán zámku s tím, že pro všechny případy budou mít zaměstnanci národní památky víkendovou službu.

„Kdyby se lampiony přece jen vypouštěli, budeme ve spolupráci s hasiči zámek střežit před případnou katastrofou,“ uzavřel kastelán.

jk,roh