„Opravdu katastrofální, jinak se to nazvat nedá. Dostáváme plošnou mapu růstu hub v celé republice a jediné místo, kde rostou ve velké míře, je letos Šumava," potvrdila Deníku místopředsedkyně Mykologického klubu Salaš Alena Filípková.

Vysvětluje, že existuje stupnice růstu hub. „Zelená barva označuje, že rostou velmi málo, žlutá, že se vyskytují v malé míře, oranžová, že rostou hojně a červená, že rostou maximálně. Červeně byla označena na mapě pouze Šumava, zato na Moravě bylo sem tam zelené políčko. Letos je neúroda dána velkým suchem," zdůvodnila Filípková.

Sice přes léto nějaké ty úlovky objevila, ale nejednalo se prý o nic velkého. „Našla jsem hřiby v lese v prachu, což se mi snad ještě nikdy nestalo, ale bylo jich velmi málo. Pak zase člověk prošel kilometry lesa a nikde nic," postěžovala si. Věří ale, že situace ještě zlepší.

„Teď trochu zapršelo, snad se ke konci září najdou alespoň václavky. Ale teď je to v Chřibech velmi špatné," shrnula předsedkyně tamních mykologů.

Podle ní by jejich klub měl mít za týden výstavu. „Zatím to vypadá špatně, ale věřím, že bude co předvádět, zatím se nám všechny výstavy povedly," pochlubila se.

Velmi oblíbená je podle ní tradiční ochutnávka houbových jídel. „Letos uvařím houbový guláš a šátečky. Shodou okolností jsem právě v Čechách, tak jsem se hned informovala, jestli houby rostou a v nejbližší době vyrazím na sběr, takže suroviny na speciality určitě budou," usmívá se Filípková.

Podle ní mohou na výstavu přispět i lidé, kteří nejsou v Mykologickém klubu přihlášeni.

„Stačí přijet na Salaš u Velehradu, kde příští sobotu od deseti hodin v hospodě Na Mlýně budou jejich houby posouzeny a zařazeny na výstavu. Ta začne od třinácti hodin, v neděli pak od deseti," podotkla Filípková.

Nad letošním rokem hořekují i lidé, kteří chodí na houby jen tak, protože je to baví.

„Letos opravdu nerostly. Mám oblíbená místa, většinou chodím na Kudlovskou dolinu, na Bunč, prostě na Kostelansko, ale letos jsem nic zajímavého nenašla. Ani můj kolega z práce, který je také vášnivý houbař, toho letos moc nenašel," potvrdila třeba Věra Dupalová z Kvasic.

Stejné zkušenosti má i další mladá houbařka z Kroměříže. „Letos jsem byla asi třikrát, ale nic jsem nenašla, bylo moc sucho. Většinou jezdíme do lesů k Roštínů, kde vždy rostly, ale letos je to bída," postěžovala si studentka. (jap)