Výjimkou přitom mezi lajdáky nejsou dokonce ani ženy. V případě, že se pochybení potvrdí, provinilcům hrozí obvinění ze zanedbání povinné výživy a až rok vězení.
Téměř každý týden přicházejí se žádostí o pomoc lidé na Zlínsku. „Nejnižší dlužné částky se přitom pohybují kolem osmi tisíc korun,“ podotkla mluvčí zlínské policie Jana Bartíková.
Nejčastěji se pak o neplacení výživného hlásí matky, kterým peníze chybějí. „S žádostmi ze strany mužů jsem se nesetkala, většinou totiž potomky opatrují ženy. Pokud někomu dluží matka, jsou to většinou domovy, kde jsou jejich děti umístěny,“ vysvětlila Bartíková.
Matka ze Vsetínska dluží na dětech téměř sedmdesát tisíc korun
Více než sedm desítek takovýchto případů prověřuje nebo prověřovalo od začátku letošního roku také Okresní státní zastupitelství v Kroměříži. „Musí se však jednat o neplacení výživného po delší časový úsek, tedy přibližně kolem šesti měsíců,“ upozornil kroměřížský státní zástupce Robert Hanuš. Zároveň však upozornil, že uvedené číslo není konečné a mnoho podobných záležitostí se vyřeší i jinou formou.
Jen o deset případů méně evidují od začátku letošního roku policisté v Uherském Hradišti. „Máme nahlášeno jednašedesát případů neplacení výživného. Za celý loňský rok to pak byl dvojnásobek současného stavu,“ sdělila tamní policejní mluvčí Jitka Zámečníková.
Přestože je nedodržení vyživovací povinnosti spíš doménou mužů, na Vsetínsku vyšetřují kvůli jejímu zanedbání také matku. Třicetiletá žena z Rožnova pod Radhoštěm totiž od září 2003 až do letošního dubna neplatila na svého sedmiletého synka, přestože jí tuto povinnost stanovil soud.
„Krkavčí matka měla měsíčně platit patnáct set korun, což téměř čtyři roky nedělala,“ připomněla případ z května letošního roku vsetínská policejní mluvčí Lenka Javorková. Macecha tak na výživném dluží celkem 67 500 korun a hrozí jí až pět let vězení.