S těmito výlohami by jí měl pomoci její bývalý manžel. Alespoň podle soudu jí má na obě děti přispívat měsíčně šest tisíc korun.

Není to sice nijak závratná částka, ale paní Daniele by vytrhla trn z paty. Jenomže to by musel její exmanžel skutečně platit. Už pět měsíců od něj neviděla ani korunu.

Jen ji neustále uklidňuje, že další měsíc vše zaplatí. Jenomže zatím zůstalo jenom u planých slibů a paní musí celou domácnost živit jen ze svého platu, který dělá měsíčně patnáct tisíc korun.

Podobný případ jako je tento zažívají stovky rodičů samoživitelů ve Zlínském kraji. Přitom tím, že jim jejich bývalí partneři neplatí alimenty, se dopouštějí trestného činu zanedbání povinné výživy. Jenom loni šetřila policie v regionu 699 oznámení od rodičů, kterým přestalo chodit výživné na děti.

„Jde o jeden z nejčastějších trestných činů, hned po krádežích, které v regionu šetříme. Zároveň však jde o čin, u nějž je nejvyšší, téměř sto procentní objasněnost,“ upřesnila mluvčí zlínské krajské policie Jana Bartíková.

Neplacení alimentů se však netýká pouze a jenom mužů.

„Bývávalo zvykem, že tato povinnost se týkala mužů, protože soudy většinou svěřovaly děti do péče ženám. Dnes je situace již trochu jiná a existuje i takzvaná střídavá péče. Sice stále platí, že zanedbání povinné výživy se týká mužů, ale v posledních letech jsou však mezi neplatiči i ženy,“ poznamenala mluvčí.

Například zlínský okresní soud měl jen v loňském roce na stole 204 případů zanedbání povinné výživy, předloni to bylo 184 a letos už šetří osmnáct kauz. Ne všechny ale automaticky končí za mřížemi.

„Vesměs se přikračuje jenom k podmíněným trestům, ale v případě, že jde o opakované porušení zákona, pak následuje vězení,“ vysvětlil mluvčí soudu Dušan Beránek.

Zavřený může být takový neplatič dva i tři roky. Ale také pět, pokud se stane, že kvůli tomu, že se vyhýbá placení, dostane rodinu do nouze.

Ale i to stále nevyřeší paní Daniele problém, jakým způsobem se dlužné částky domoci. Cesta může vést přes exekutora. Někdy jen stačí jím pohrozit.

„Už i to varování někdy stačí k tomu, aby dlužník začal platit. Ale obecně doporučujeme nevyčkávat a podat návrh na exekuci. Obvykle se totiž setkáváme s tím, že se samoživitelé dostávají do platební neschopnosti,“ radí David Tala z přerovského exekutorského úřadu, který působí i na území Zlínského kraje.

Ten ročně řeší desítky případů kdy vymáhá dlužné výživné pomocí exekuce.

„Vyživovací povinnost je navíc upřednostněna před ostatními platebními povinnostmi. Například, pokud má dlužník dluh u některých z bank, pak se jako první uspokojí pohledávka na výživné,“ poznamenal Tala.

Neplatiči alimentů tak klidně může na dveře zaklepat exekutor a zabavit mu nábytek, auto, dům či dokonce i firmu.