Napadlo vás někdy, jak to chodí v kuchyni vaší oblíbené restaurace? Která jídla šéfkuchaři trvají připravit opravdu jen minutku a na kterých se nadře mnohem víc? Redaktorka Kroměřížského deníku se rozhodla jeho práci prohlédnout zblízka a třeba si vyzkoušet něco uvařit: strávila proto část směny 
v restauraci U Bruna s šéfkuchařem Lukášem Pištělákem.Před odchodem z domu balím podle instrukcí čisté oblečení, které je pro práci v kuchyni nezbytné, stejně jako třeba odlakované nehty nebo vlasy stažené do culíku.

Na místě mě ještě Lukáš upozorňuje na sundání veškerých doplňků, jako jsou prstýnky, naušnice a podobně. Teď už jen umýt ruce a jde se na to. Chvíli jen přihlížím, dorazila jsem totiž po třinácté hodině a jde ještě znát frmol z doznívajících obědových menu.

I na „obyčejných meníčkách" jde však vidět, jak to jde šéfkuchaři pěkně od ruky a že to dělá s láskou, protože ho vaření opravdu baví. Jen co zmizí prozatím poslední objednávka, šéfkuchař nezahálí, ale pouští se do příprav na večerní akci.

„Připravujeme hamburgery, musí se tedy namíchat a ochutit maso, připravit bramborové i zeleninové přílohy a dresingy. Poslední akci jsme měli víkend pečených mas, který sklidil u zákazníků velký úspěch," líčí.

Vybavuji si své kulinářské chvilky doma: u kterých jídel strávím klidně i hodiny. Nejde mi tedy do hlavy, jak je možné připravit jídlo třeba za dvacet minut.

„Důležitá je právě příprava. Ve volných chvilkách si tedy nakládám maso a předpřipravuji různé přílohy nebo vývary, aby se pak jídlo k zákazníkovi dostalo co nejrychleji," vysvětluje šéfkuchař.

A na který pokrm si třeba zákazník počká nejdéle? Co je na přípravu časově nejnáročnější?

„Vesměs je to všechno stejné. Hotovky máme předpřipravené a minutky jsou opravdu za chvilku. Nejhorší je, když přijde větší skupinka lidí a jeden si dá polévku, další předkrm, hlavní jídlo a poslední třeba dezert. To pak člověka zdrží, protože je ta příprava taková rozlítaná," připouští šéfkuchař.

Blíží se doba grilování, ke kterému pro mě neodmyslitelně patří dobrý salát. Zkouším teda od odborníka vyzvědět nějaký dobrý recept.

„Nejraději ho dělám tak, že namíchám různé druhy salátů, přidám pár cherry rajčátek nebo ředkvičku. Skoro na všechno používám univerzální zálivku z olivového oleje, bazalky, petrželky a česneku, takové pesto. S tím dostane salát tu správnou chuť, ale nejen salát, dá se použít na spoustu různých jídel. Ze salátů u lidí nejvíc frčí ceasar a lososový. Zatím ale zákazníci dávají přednost masům, jako našim výjimečným žebrům a dalším teplým jídlům. Čas salátů přijde až bude opravdu teplo," předpovídá Lukáš.

Mezi řečí stále pomáhám jen s drobnostmi a spíš dál vyzvídám, občas něco zamíchám nebo nakrájím. Do žádných větších akcí se nepouštím, přece jen je to velká odpovědnost. Baví mě pohyb v kuchyni jen tak pozorovat. Na závěr mé šichty se ale k práci přeci jen dostávám.

„Naučím tě udělat smaženou zmrzlinu, kterou nikdo nedělá, alespoň ne tak dobře jako my," směje se šéfkuchař.

Už jsem o ní slyšela, ale nikdy jsem si nedovedla představit, jak se vlastně připravuje. Ukazuje se, že je to zdlouhavý proces opakovaného namražování a obalování.

Nejprve je ale potřeba ze zmzliny udělat kulaté kopečky. Lukáš mi to ukazuje a nevypadá to vůbec složitě: mně samotné však takhle pěkné kuličky moc nejdou. „To nic, u obalování se dají trochu dotvarovat," uklidňuje mě.

Nakopečkovaná zmrzlina teď musí zase na nějakou dobu k ledu, pak přichází na řadu obalování v těstíčku a tajné směsi, kterou mi zkušený šéfkuchař jen mezi čtyřma očima velkoryse prozradil. Pak znovu do mrazáku a zase znovu obalujeme, nakonec zbývá už jen osmažit.

Hluboký talíř začíná Lukáš zručně zdobit a osmaženou zmrzlinu do něj vkládá. Ještě pocukrovat a doladit poslední detaily a už mi talíř nabízí a přeje mi dobrou chuť.

Vidlička se přes krásně teplou křupavou krustu boří do ledové zmrzliny: a i když na sladké úplně nejsem, tahle kombinace spojená s výbornou kávou je prostě dokonalá.

Má exkurze a výpomoc v jednom končí: naučila jsem se nový recept, s něčím snad šéfkuchaři i pomohla a odcházím tudíž s dobrým pocitem a dokonce i nasycená.

Co také ještě vaří U Bruna

• Uzená vepřová žebírka 
pečená v pivní marinádě

• Stařený flank steak marinovaný v hrubozrném koření 
filírovaný na míchaném salátu 
s bylinkovým dipem a bagetou

• Marinovaná vepřová krkovička s medovo-zázvorovou omáčkou 
a opékanými brambory

• Burger se slaninou, cheddarem a karamelizovanou cibulkou 
s domácími chipsy 
a hořčičným dipem