VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nenávidím prohry, říká mladý starosta

BOŘENOVICE - Vyučil se prodavačem a dle svých slov z lenosti nepokračoval v dalším studiu. To je nový starosta Bořenovic, jednadvacetiletý Jakub Bednárek. Sámvšak přiznává, že už nyní ví, že to jednou dožene a úspěšně zvládne nejen maturitu, ale také vysokou školu.

30.4.2007
SDÍLEJ:

PRO ŠTĚSTÍ. Talisman v podobě podkovy mosí Jakub Bednárek ve své tašce už více než tři roky. Ačkoli je podle jeho zkušeností občas pořádně těžká, nemá odvahu vytáhnout ji ven a jít bez ní.Foto: Deník / Veronika Klímová

Nejmladší starosta Kroměřížska, který se do čela vesnice dostal po neklidné podzimní povolební situaci až 12. dubna letošního roku, také hodlá udělat maximum pro zlepšení života ve své obci a za žádnou cenu se nechce svých vizí "jen tak vzdát". "Strašně nerad prohrávám, vlastně nenávidím prohry," přiznává sympatický mladý muž.

Setkali jsme se spolu ve vašem zaměstnání, proto mě ihned na začátek napadá otázka, jak se vyrovnává váš zaměstnavatel s tím, že je kolem vás taková publicita?

Byl na to především dopředu připravený, navíc bych ani na starostu nekandidoval, pokud by mi zaměstnavatel neumožnil zúčastňovat se různých setkání a jednání. Informoval jsem ho už předtím, že to vypadá, že budu nejspíš starosta. Řekl mi, že není problém a že mi dává volnou ruku. Snažím se také, aby mi to do pracovního režimu zasahovalo minimálně, a opravdu se to zvládat dá. Sám mi řekl, běž do toho, pomůžu, takže bych mu chtěl i poděkovat.

Vraťme se tedy k tomu, proč se člověk ve vašem věku rozhodne kandidovat.

Ještě v den voleb, kdy byly známy výsledky, jsem byl rozhodnutý, že v žádném případě na starostu kandidovat nebudu. Ovšem poté, co jsem hovořil s jinými zastupiteli, utříbil jsem si to sám v hlavě a po konzultaci s jinými lidmi, kteří mě neustále zastavovali na vesnici a ptali se mě, jestli bych to nechtěl vzít, jsem si řekl, že by bylo moudré, aby v čele obce už byl někdo, kdo není spjatý s tím minulým vedením. A tím, že mě ti lidé zastavovali, jsem si řekl, že tedy kandidovat budu. Utvořil jsem si určitou vizi, dal jsem ji na papír a předstoupil s ní před zastupitelstvo, které ji akceptovalo a zvolilo mě. Sice těsnou většinou, ale zvolilo.

Můžete mi alespoň trochu tu vaši vizi přiblížit?

V prvé řadě musíme, jak já lidově říkám, uhasit požár. A bohužel ten stav není absolutně optimální. Je třeba vyřešit ty největší problémy, které jsou, a je jich opravdu mnoho. Potom začneme řešit to zvelebení obce. Například kulturní život nebyl v Bořenovicích v podstatě žádný, kromě toho, že se v obci jednou do roka udělala mikulášská nadílka. Já si ještě z dětství pamatuji, jak chodívaly masky po vesnici a mělo to úplně jiný kolorit. Je třeba to změnit a musí se začít konečně kulturně žít. Máme krásně opravené prostory, které je třeba využít. Chybí i besedy s občany, a na těch změnách už jsme začali pracovat.

Byl i ten nulový kulturní život a viditelné nedostatky v obci jedním z důvodů, proč jste se vůbec rozhodl kandidovat do samotného zastupitelstva? Řekl jste si, že byste se chtěl podílet na změnách a vylepšit situaci?

Samozřejmě. Ono mohlo znít možná jednostranně, že šlo o to, aby tam byl někdo nový. Těch bodů, které by se podle mě měly změnit, je opravdu víc. Vůbec se mi nelíbilo, jak to ve vesnici funguje, a mnoho let jsem to kritizoval. Už jen ten úmysl kandidovat byl krokem pro to, abych se pokusil něco vylepšit. Kritizovat v hospodě umí každý a kandidovat mohl každý, všichni dostali pozvánku.

Spoustu lidí však trápila povolební situace u vás v obci, kdy kvůli nesouhlasu s přítomností minulého starosty Rudolfa Foukala ve vedení Bořenovic nepodepsali zbylí zastupitelé potřebný slib. Jak tehdejší atmosféra působila na vás?

Působilo to na mě smutně už proto, že jsem se k tomu vůbec nechal přemluvit a ten slib jsem také nepodepsal. Bohužel tam panovala velice špatná informovanost zastupitelů, co bude následovat. Já jsem si třeba zjistil to "a", ale nezjistil jsem si už "b". Pak byl třeba pro všechny šok, že nové volby budou až na konci března. Už na prvních jednáních, kdy jsme se vyhradili proti bývalému panu starostovi, jsem říkal, že nás je šest proti jednomu a kdykoli ho při problému přehlasujeme. U některých ale panoval názor postavit se k tomu tímto způsobem, takže jsme se postavili. Tehdy jsem nebyl v sobě dost pevný, podpořil jsem to a byla to chyba. Z nezkušenosti. Dnes už bych to neudělal. Samozřejmě ale nejsem žádný akční hrdina, který řekne, že je starosta a bude to tak a tak. Mou biblí se najednou stal zákon o obcích, a podle toho já se řídím. A když něco nevím, mám velkou podporu od senátora Janalíka i poslance Svobody, čehož využívám. Nikdy jsem si nepředstavoval, že nastoupím a všechno okamžitě poklape. Jen jsem si představoval, že to všechno půjde pomalejším tempem, že se to bude dělat více v klidu. Ale musíme řešit moc věcí najednou.

Jste ve funkci sice krátkou dobu, přesto když vás poslouchám, musel jste už vyřešit docela dost věcí. Neřekl jste si už někdy, že by bylo lepší, kdybyste do toho tehdy vůbec nešel?

To si člověk nemůže říkat. Ve zlomku vteřiny sice občas takhle zauvažuje, konkrétně ten první týden byl strašný. Protože když přebíráte něco takového, tak nespíte a přemýšlíte, co musíte vyřešit, tak si říkáte, že jste mohl mít klid. Ale to je jen chvilka. Já jsem známý tím, že nejdu do ničeho, o čem bych nebyl vnitřně přesvědčený na sto procent. Utříbil jsem si to v sobě a pak jsem se rozhodl, takže toho nemůžu litovat.

Konzultoval jste svou kandidaturu i se svými nejbližšími? Radil jste se s nimi?

Ne, v podstatě jsem jim jen oznámil, že to vypadá, že to bude tak a tak. Řekli mi svůj názor a podpořili mě. Je to v˙podstatě má osobní věc a budu se zpovídat sobě, za funkci pak občanům, kteří budou mou práci hodnotit.

Dostal jste po svém zvolení starostou od někoho nějaký talisman? Něco, co vám pomáhá při rozhodování.


Talisman jsem nedostal, protože mám už jeden zvláštní stále u sebe. Už nejméně tři roky nosím s sebou v tašce podkovu, kterou nikdy nevyndávám. Sice nejsem nijak pověrčivý, ale jsem už na ni zvyklý.

 

Jak vlastně vypadal váš den před tím, než jste se stal starostou, a jak vypadá dnes? Změnil se nějak?

To je opravdu krásná otázka. Nemám teď tolik času na kolo, které mám rád hlavně v létě. Je to už hodně cítit, hlavně na nohách, které se už lidově nekrútí tak, jak by se měly krútit. To je hodně velký rozdíl.

Den je ale samozřejmě jiný. Dřív jsem uvažoval, co mám udělat pro práci, což sice dělám i dnes, protože ji nijak nešidím, ale už mám v hlavě i další věci. Co je třeba všechno zařídit, do toho minimálně dvacet telefonátů denně. Přes oběd si pak chodívám na úřady zařizovat potřebné věci, takže je den diametrálně odlišný. Ale bylo by smutné, kdyby nebyl. Potom by to totiž znamenalo, že to člověk nedělá dobře, že to dělá velice okrajově, což v této funkci nejde. Je ale důležité dělat věci týmově a musí je dělat všichni.

A je nějaký koníček, který si za žádnou cenu nedáte i přes svou vytíženost vzít?

Je to cyklistika. Minulý týden o víkendu jsem věděl, že mám věci vyřešené, tak jsem vyjel ráno a vrátil se večer, s čistou hlavou, a zase jedu dál. To je můj velký koníček.

Jezdíte i závodně?

Jsem, jak já říkám, amatérský závodník. Máme tady v Holešově partu, se kterou se snažím, když je čas, jezdívat po závodech. Loni jsem jel Rusavskou padesátku, letos se poprvé chystám na Drásala. Ovšem s tím, jak na tom jsem časově, to vidím docela bledě. Nejde prostě všechno.

30.4.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Montážní dělník 12 200 Kč

Montážní dělníci výrobků z ostatních materiálů Montážní dělníci výrobků z ostatních materiálů. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 6. Poznámka: PRACOVIŠTĚ Lískovec, - montáž a kompletace výrobku, - vzdělání není rozhodující, manuální zručnost, flexibilní přístup k práci, spolehlivost, - PD 2 směny, 6:00-14:00/14:00-22:00 hod., možné přesčasy, uvedená mzda je nástupní - po zkušební době a zapracování navýšení mzdy, - kontakt telefonicky Po-Pá (8:00 - 17:00 hod.), příp. své písemné nabídky se strukturovaným životopisem posílejte na e-mail: pavel.galadiuc@almaxwork.cz. Pracoviště: Almax work-group, družstvo - prac. lískovec, 768 05 Koryčany. Informace: Pavel Galadiuc, +420 773 921 601.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitelka mateřské školy 19 000 Kč

Učitelé v oblasti předškolní výchovy Učitel/ka MŠ. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 24000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: PRACOVIŠTĚ Lubná, - SŠ/VOŠ/VŠ vzdělání, kvalifikační předpoklady ( požadavky dle zákona č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících), kladný vztah k dětem, organizační schopnosti, flexibilita, samostatnost, komunikativnost, ochota učit se novým věcem, - své písemné nabídky se strukturovaným životopisem posílejte na e-mail: ms.lubna@seznam.cz příp. kontakt telefonicky Po-Pá (kdykoliv). Pracoviště: Mateřská škola lubná, okres kroměříž, 767 01 Kroměříž 1. Informace: Květoslava Opravilová, +420 605 305 874.

Výroba - Výroba Montážní dělník 100 Kč

Montážní dělníci výrobků z ostatních materiálů pracovník na montáž a výrobu dopravních značek- DPP. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 100 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: PRACOVIŠTĚ Kvasice - dle zakázek, - vyučení, vhodné i pro absolventy, podmínkou ŘP sk. B, spolehlivost, - většinou každodenní návrat domů, víkendy volné, nástup možný dle dohody, práce na dohodu o provedení práce, - kontakt osobní Po-Pá v čase 8:00-10:00 hod. (pan Šindelář, Zelenka) nebo kontakt telefonicky Po-Pá 7:00 - 15:30 hod., příp. své písemné žádosti se strukturovaným životopisem zasílejte na e-mail: sindelar@vydoz.cz. Pracoviště: Výdoz s.r.o., Parková, č.p. 488, 768 21 Kvasice. Informace: Milan Šindelář, +420 775 358 377.

Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 18 000 Kč

Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) zedník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: PRACOVIŠTĚ Holešov - dle zakázek v rámci ČR, - vyučení, - benefity - stravenky, v případě nutnosti k dispozici telefon a služební vůz, možnost finančních odměn, - Kontakt osobně v sídle firmy nebo telefonicky Po-Pá (7:00 - 14:30 hod.), příp. své písemné nabídky se strukturovaným životopisem posílejte na e-mail: raval-admin@centrum.cz., Do předmětu e-mailu uveďte název pozice o kterou se ucházíte.. Pracoviště: Raval interier s.r.o., Palackého, č.p. 525, 769 01 Holešov. Informace: Luděk Hradil, +420 603 831 827.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

TJ Sokol Nevšová

V Nevšové čekají na trenéra Baníku Páníka

Na snímcích je morkovický Pavel Žák, letos třetí, loni druhý a předloni na Salašském drtikolu první.
27

Morkovický Pavel Žák vybojoval na Salašském drtikolu třetí místo

VIDEO: Bílá pěna, láhev orosená. Pivní slavnosti se opět vydařily

Raději sklo než pet láhev, raději pivo než tvrdý alkohol. Milovníci pěnivého moku mají jasno: nejen v nynějších parných dnech dokáže vychlazený půllitr krásně osvěžit.

Požár v Kutné Hoře a veřejné záchodky místo hudby pro Třebíč: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 13. srpna 2018.

S jedničkou odstartuje Barum Rally Lukjaňuk. Chybí Kresta, Kostka i Valoušek

Opět skvostné obsazení. Nadcházející 48. ročník Barum Czech Rally Zlín přinese souboj nejlepších pilotů z tuzemska, ale rovněž lídrů prestižního šampionátu ERC. Předposlední srpnový víkend (24. – 26. 8.) se na start nejprestižnějšího automobilového závodu postaví 138 posádek, z 26 zemí světa, v rámci evropské klasifikace pojede 80 posádek z nichž 54 má prioritu.

Sovětské metro opět v akci a tragický pád dvouplošníku: zhlédněte videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 11. až 12. srpna 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT