„Za celý Zlínský kraj došlo v minulém týdnu k nárůstu respiračních onemocnění o 17,6 procenta oproti předchozímu týdnu. To je ale přirozený vývoj, cirkulace viru, je to zhruba stejná nemocnost jako v tomto období minulého roku,“ poznamenala Tkadlecová.

Samotní praktičtí lékaři zvýšený příjem pacientů potvrzují, někde v řádu jednotlivců, jinde až dvojnásobně. O první letošní vlnu chřipky se ale zatím nejedná, lidé přicházejí spíše s drobnějšími onemocněními z prochladnutí.

„Počet pacientů se rozhodně zvedl, hlavně v souvislosti s ochlazením. Není to ještě chřipka, ta nás asi teprve čeká, je to spíše kvůli ochlazení, na které nejsme adaptovaní, každý rok se projeví takovýto zlom. Lidé byli zvyklí chodit nalehko, teď prochladnou a už jsou tu teploty, kašel, zatím spíš takové banální věci. Nemá to komplikovaný průběh, ale léčba si i přesto vyžádá až týden,“ vysvětlil vlčnovský praktický lékař Břetislav Sváček.

Mírně vyšší příjem pacientů potvrdila i praktická lékařka ve Starém Městě Jitka Vlachovská. „Zaznamenali jsme zvýšený počet pacientů, hlavně teď v pátek a v pondělí, ale i tak jde jen o několik lidí navíc. Vyložené chřipky to nejsou, spíš rýma, teplota, zánět nosohltanu,“ uvedla lékařka.

Podobně popisuje situaci i praktická dětská lékařka v Uherském Hradišti-Mařaticích Parvine Gricová. „Měli jsme trochu větší počet dětí se zánětem hrtanu, ale že by to bylo tak, jak jsme zvyklí při chřipkové epidemii, to zatím ne,“ řekla Gricová.