Díky tomu mají doktoři výrazně lepší podmínky pro šetrné operace žlučníku, kýly, slepého střeva, nádorů tlustého střeva a pro další léčebné výkony používané právě v břišní chirurgii. Primář Chirurgického oddělení Jiří Polednik si nemůže novou techniku vynachválit.

„Původní přístrojové vybavení se s touto novou technologií vůbec nedá porovnávat. Mezi laparoskopickými sestavami jde o jeden z nejvyspělejších modelů, které jsou v současné době na trhu dostupné,“ řekl Polednik.

Pro nemocnici to také znamená možnost rozšířit zákroky o operační metody, které doposud nebylo v Kroměříži možné vykonat.

„Nové přístrojové vybavení nabízí především lepší obraz, vysoké rozlišení a lepší prostorovou orientaci v operované lokalitě. Máme také možnost sledovat průběh operace na dvou monitorech,“ uvedl.

„Dva monitory jsou důležité zejména při složitějších chirurgických výkonech. Lepší a přesnější orientace v prostoru a možnost rozlišení jemných tkáňových struktur zaručuje nekomplikovaný průběh samotného operačního výkonu, který je tak bezpečnější pro pacienta,“ doplnil primář Jiří Polednik.

Mluvčí nemocnice Egon Havrlant doplňuje, jaké jsou hlavní výhody laparoskopických operací.

„Laparoskopicky vedená operace představuje menší zátěž pro organismus pacienta, malé operační ranky se rychleji hojí, méně bolí a mají také lepší kosmetický efekt. Pacient může jít během dvou až tří dnů po operaci domů a zkracuje se i doba pro nutnou rekonvalescenci,“ vysvětluje Havrlant.

Ročně provedou lékaři Chirurgického oddělení Kroměřížské nemocnice okolo 450 laparoskopických operací.