,,Nyní mám okolo patnácti set pacientů. Jejich objednávací doba se už vyšplhala na tři měsíce. Loni jsem bojoval, abych sehnal do Morkovic dalšího zubaře. Teď je nás dva a půl. Jedna kolegyně je pouze na poloviční úvazek. Další se zase poohlíží po jiné práci, ráda by odešla do města,“ povzdechl si morkovický zubní lékař Petr Kříž.
Počet jeho pacientů už přesahuje obvyklou normu, situaci se proto snaží řešit. „Studenty nebo občany odjinud se snažím přesvědčit, aby si našli zubaře například v Kroměříži,“ dodal Kříž.
Na nedostatek lidí vykonávajících zubařskou profesi poukazuje i kroměřížský lékař Alois Machaníček. „Objednávací dobu už začínám také natahovat, teď se pohybuje okolo měsíce,“ sdělil Machaníček a podotkl, proč je situace tak neúnosná. „Mladých lidí se na tuto profesi hlásí málo. Za nás studovalo na dentisty okolo sto padesáti. Nyní je takových zájemců poskrovnu. Každý na to nemá, jen vybavení ordinace přijde na milion,“ doplnil Machaníček.
Holešovského zubaře Jana Stavěla zase trápí vysoký věk praktikujících lékařů. „Hodně je nás padesátníků. Já sám jsem také ve stejném věku. Na studium se vrhají často zahraniční studenti, především ze Slovenska. Ti se pak k výkonu povolání vrací do svého státu,“ uzavřel Jan Stavěl.
Někteří pacienti jsou však se staršími lékaři spokojeni. „Nevadí mi to, starší dentisté mají oproti mladým mnohem více zkušeností,“ řekla například Renata Bolfová z Kroměříže.