Obce v regionu si silnice musí odklízet samy. Stěžují si však na nedostatek prostředků

Pro obecní kasy to totiž bude znamenat výdaje navíc. „Celkový rozsah úseků těchto silnic je téměř stejný jako v minulém roce,“ řekl ředitel Ředitelství silnic Zlínského kraje Bronislav Malý.

Jedná se podle něj o cesty, které lze snadno objet jinou trasou, nebo o silnice s komplikovaným výškovým a směrovým uspořádáním.„Silniční síť je však dostatečně hustá, aby ani toto omezení nezpůsobilo neřešitelné komplikace,“ míní Malý. Potíže však způsobuje například v Prasklicích.

Podle tamního starosty Antonína Nesvadby totiž cesta, která nebude odklizena, vede k domu manželů v důchodovém věku.„Když přijde tuhá zima, na místo má problém dostat se pošta, popeláři, nebo doktor,“ vyjmenoval Nesvadba.Obec podle něj pronajímá traktor, který tu cestu prohrne, aby se manželé mohli dostat třeba do obchodu.„Je to však pro nás dost finančně náročné,“ posteskl si starosta.

Zimní odklízení není lhostejné ani starostce obce Břest Marii Zavadilové. Ředitelství silnic a dálnic ani letos neodklidí trasu z Břestu do Žalkovic. „Tento problém nás trápí už asi deset let,“ povzdechla si starostka.Dodala, že obec o komunikaci stará vlastními silami. „Dohodli jsme se s obcí Žalkovice, sníh odklidíme společnými silami,“ vysvětlila Zavadilová. Trasa však se dá podle ní objet po silnici první třídy.

Zasněžená silnice z Osíčka do Horního Újezdu prý způsobí komplikace lidem, kteří se chtějí dostat na tamní hřbitov.„Je to problém a samozřejmě nám to vadí, ale co můžeme dělat?,“ ptá se starosta Osíčka Ladislav Smolka.Vlastní frézu a traktor s pluhem má na zimní údržbu cesty z Hulína do obce, nachystané Pravčice.„Je to nepříjemné, když musíme odklízet sami. Udělat se to však musí, a tak zapojíme obecní techniku,“ potvrdil starosta.