Tyto změny se dotknou Holešova, Bystřice pod Hostýnem a také Chropyně. V klidu naopak zatím zůstavají v Kroměříži, a minimálně do pololetí i v Hulíně.

„Plátcem DPH se stávají obce, které v určitých ekonomických činnostech vykáží obrat nad jeden milion korun,“ upřesnil vedoucí holešovského finačního odboru Dušan Leško.

Právě Holešov do dané kategorie spadá a město tak musí reagovat zdražením některých svých produktů nebo služeb. Čeho se to tedy bude týkat? „U čtrnáctideníku Holešovsko se cena zvýší z deseti na dvanáct korun, úplně stejně se pohne i základní půlhodinová sazba parkovného,“ přiblížil Leško.

Další zvýšení cen se dotkne pronájmu garáží, parkovacích míst, kulturních zařízení nebo reklam na veřejném osvětlení.

„Naštěstí je to jenom pár oblastí, všechny ostatní činnosti zůstanou v dosavadních sazbách,“ doplnil Leško.

Lidé se tak nemusejí bát, že by DPH ovlivnilo například pronájem bytů a nebytových prostor nebo třeba provozu polikliniky.

Zvýšení cen vybraných služeb schválila i městská rada v Bystřici pod Hostýnem. „Dosavadní ceny se zvednou o devatenáct procent. Týká se to například kopírování v infocentru, reklam nebo pronájmu prostor na plesy,“ vyjmenovala vedoucí tamního finačního odboru Eva Šillerová s tím, že nový ceník bude k dispozici na internetových stránkách města.

Přestože v Chropyni udělali určitá opatření, aby se město plátcem DPH nestalo, novelizace zákona dopadla na tamní Správu majetku města, která určité služby provozuje.

Tamní vedoucí ekonomka a účetní Pavla Přikrylová však uklidňuje, že změn bude málo. „Dotkne se to snad jen krátkodobých pronájmů v místním klubu a svozu nekomunálního odpadu. Toho už ale stejně moc není, protože máme sběrný dvůr,“ sdělila Přikrylová.

Komplikace se naopak vyhnou Kroměříži. „Do inkriminované skupiny nespadáme, takže vše zůstavá při starém. Pokud by nějaké ceny v budoucnu rostly, určitě to nebude kvůli DPH,“ potvrdil mluvčí radnice Pavel Zrna.

Milionového obratu zatím nedosáhli ani v Hulíně, Eva Kubínová z finančního odboru však nevylučuje, že k tomu v budoucnu nedojde.

„Je to možné už od pololetí, případné cenové úpravy bychom řešili až pak,“ upozornila Kubínová.

Na zdražování se lidé dívají spíše s nelibostí. „Nevěděl jsem o tom, ale samozřejmě se mi to příliš nelíbí. Lidé peníze nemají, každá koruna navíc je tak nepříjemná,“ neskrýval nespokojenost například Holešovan Petr Kadlčík.