V Bystřici pod Hostýnem a Holešově musí složit zkoušku dospělosti ještě pár příslušníků městské policie

Podle novely zákona o obecní policii, která platí už od začátku roku 2009, musí mít totiž všichni uchazeči o práci u městské policie střední vzdělání s maturitou. Stávající strážníci ji musejí složit nejpozději do roku 2015.

V Kroměříži to problém nebude. „Všichni naši příslušníci maturitu mají, už v roce 1997 jsme ji totiž interně zavedli jako podmínku přijetí,“ vysvětlil ředitel kroměřížské městské policie Miloslav Skřebský.

Požadování této zkoušky je podle něj krok dobrým směrem, protože středoškolské vzdělání je určitou známkou kvality.

„Úplně všechno ale samozřejmě neřeší, záleží na řadě dalších aspektů,“ dodal Skřebský.

Přitakává mu také šéf strážníků v Bystřici pod Hostýnem, kde maturita chybí jednomu policistovi.

„Od nového školního roku bude studovat, jinak by přišel o možnost setrvat ve službě,“ upřesnil ředitel bystřické městské policie Radek Sigmund. Stejné případy mají i v Holešově.

„Ne všichni naši strážníci maturitu mají, někteří si ji budou muset urychleně dodělat. Středoškolské vzdělání chybí několika příslušníkům,“ potvrdil ředitel tamních městských policistů Antonín Zalabák. Pro strážníky je stejně jako pro ostatní pracující určeno dálkové studium. Nabízí ho ale v regionu jen několik málo středních škol, například soukromá střední podnikatelská škola Kroměříž.

„Podmínkou pro přijetí do je předchozí absolvování učebního oboru. Uchazeč tedy musí mít kromě přihlášky i ověřenou kopii výučního listu,“ přiblížil tamní ředitel Zdeněk Velikovský.

Na kroměřížské střední škole podnikatelské lze podle jejího ředitele na dálku studovat pouze obor podnikání a studenti ji navštěvují každou sobotu.

„Několik strážníků u nás už bylo. Letos jsme ale také vyřazovali několik příslušníků státní policie, kteří musí mít pro změnu vyšší odborné vzdělání, neboli titul diplomovaného speciality,“ doplnil Velikovský.