A pokud by podobný plán dnes pojal někdo ve Zlínském kraji, dost možná by s ním sklidil úspěch znovu: lidí s příjmením Novák či Nováková totiž žije podle údajů Českého statistického úřadu také v našem regionu suverénně nejvíc.

Na druhé příčce se umístili Horákovi a třetí skončili Navrátilovi, právě tyto varianty se v celkovém součtu mužů i žen ve Zlínském kraji ještě počtem přehoupnou přes dvě tisícovky.

Zajímavější už ale jsou statistiky nejčastějších příjmení podle jednotlivých mikroregionů. Věděli jste například, že na Valašskokloboucku dominují Fojtíkovi? Obdobně v okolí Valašského Meziříčí je vůbec nejčastějším příjmením varianta Skýpala či Skýpalová, známá pohádková postava by se pak nejspíš dobře cítila na Uherskobrodsku, kde jsou nejčastějším příjmením Popelkovi.

Co se týče těch nejobvyklejších českých příjmení, ta mají své zastoupení ve velkých městech regionu: třeba rodinné klany Navrátilových početně vládnou Kroměříži a okolí, Pospíšilovi zase dominují na Holešovsku. Přímo v krajském městě pak statistici napočítali nejvíc – ano, Nováků a Novákových.

Jako každý kraj má ale region svá specifika: těžko se například v jiných částech republiky objeví ve výčtu nejpoužívanějších mužských příjmení ryze moravské varianty, jako třeba Tomšů (254 lidí), Orság (dokonce 492) nebo Holba (185), mezi ženami pak v kraji zaujme třeba četnost příjmení Šuláková (244) nebo Konvičná (153).

Zajímá vás, kolik žije v kraji Nováků, nebo jaké je nejčastější příjmení ve vašem mikroregionu? více informací najdete ve středečním vydání Regionálního deníku!

ZPRAVODAJOVÉ DENÍKU