V Kroměříži ožily sochy

„Ačkoliv nemáme ještě kompletní statistiky, známe návštěvnost našich největších akcí a z těchto čísel máme obrovskou radost,“ řekl starosta Jaroslav Němec.

Mezi zmíněné největší a nejatraktivnější akce v Kroměříži patřili bezesporu Mezinárodní festival živých soch či Vybarvený běh. První zmíněná akce překonala očekávání všech pořadatelů. Podle informací města přilákal festival do ulic až 20 000 obdivovatelů umění živých soch. Mezinárodní festival se pyšní i dalším prvenstvím – jednalo se o první akci svého druhu v České republice.

Zvýšeného zájmu ze strany veřejnosti se dostalo také dalšímu ročníku Vybarveného běhu. Podle informací poskytnutých odborem kultury se letos prodalo celkem 1900 registrací na trať. Z tříleté historie je to největší počet vůbec.

„Program na Velkém náměstí pak sledovalo dalších pět tisíc diváků,“ uvedl vedoucí odboru Pavel Zrna.

„Akce tohoto formátu má v Kroměříži své místo,“ dodal Zrna. Není však možné vynechat další sportovní akce, jakými byl například závod dračích lodí na štěrkovišti Bágrák či benefiční fotbalové utkání pro pomoc rodičům 13leté dívky upoutané na invalidní vozík.

Kroměříž není jen o historii

Lidé trávili volný čas také v relaxační zóně na Velkém náměstí, kde se uskutečnilo více než 70 akcí nejrůznějšího druhu.

Odbor kultury se podle mluvčího radnice Jana Vondráška snaží Kroměříž už léta ukazovat nejen jako město s bohatou historií a památkami zapsanými na seznamu kulturního dědictví UNSECO, ale také jako místo, které je schopné držet krok s nároky turistů v dnešní době.

Ačkoliv je turistická sezona již u konce, čeká občany ještě mnoho akcí spojených s oslavami 100 let od založení samostatného Československého státu a konání ústavodárného Říšského sněmu, od kterého uplynulo letos rovných 170 let.