Náměstí motoristům uzavřeno

Do startu závodu zbývají dva měsíce a tři dny. Registrace je teprve v začátku. Přípravy jsou však v plném proudu.

Již nyní jsou známa omezení, která přidělají vrásky řidičům.

Ředitel městské policie v Holešově Eduard Dlhopolček je však v této otázce prozatím zdrženlivý.

„Setkání s pořadateli teprve bude. Do jaké míry bude potřeba naše součinnost, teď nejsem schopen říct s jistotou,“ uvedl Dlhopolček.

Pořadatel závodu Ondřej Fojtík je otevřenější.

„Jak je již tradicí, závod bude začínat a končit na náměstí. Zde bude dopravní omezení platit již od pátku 28. června přes sobotu 29. června – tedy den závodu,“ přiblížil Fojtík.

Vzhledem k tomu, že závodníci budou projíždět v několika vlnách, dotkne se uzavírka kruhového objezdu u náměstí, ulice vedoucí na Zlín kolem supermarketů. Dále se nebude dát projet kolem holešovského zámku.

„V dopravě budou panovat de facto stejná omezení jako týden předtím při Regatě,“ shrnul Fojtík.

Krom zážitku z vrcholové sportovní akce se lidé výměnou za tyto strasti můžou těšit na doprovodný program. „Po celý závodní den se budou konat doprovodné akce pro děti, jako je dětský koutek, pumptrack dráha nebo skákací hrad,“ uvedl Fojtík.

Návrat k jednodennímu závodu

Ačkoliv budou motoristy trápit uzavírky a omezení, čeká je jedna dobrá zpráva. Letos dochází k návratu varianty jednodenního závodu. Oproti loňskému dvoudennímu závodu se tak dopravní komplikace smrsknou na poloviční časový úsek.

Pořadatel Ondřej Fojtík si od toho slibuje mimo jiné i vyšší účast. Jeden ze zakladatelů Drásala Jaroslav Bachner vyjmenoval i další důvody, proč je jednodenní varianta lepší.

„Závod rozdělený na dva dny je pořadatelsky obrovsky náročný. Jak po stránce fyzické, tak psychické,“ nechal se slyšet Bachner.

Není se čemu divit. Co do počtu aktivních závodníků jde o jednu z největších sportovních akcí ve Zlínském kraji.

„Závod chápeme jako propagaci města Holešova, Hostýnských vrchů a prezentaci našeho regionu. V loňském roce jsme měli přes 2200 závodníků, z toho přes 500 dětí do 18 let. Z toho důvodu považujeme závod jako podporu sportování dětí a mládeže,“ dodal Bachner.

Aby toho nebylo málo, podél trati a v zámeckém parku bývá přes pět tisíc diváků a fanoušků. Samozřejmě v závislosti na počasí.

Vznikla zcela nová trať

Pořadatelé se snaží nezakrnět a dělat závod atraktivnějším. Další letošní novinky přiblížil Ondřej Fojtík.

„Vznikla nová trasa na 85 kilometrů, která se stane hlavní trasou pro ženy,“ sdělil Deníku Fojtík. Do budoucna se chtějí pořadatelé ucházet o pořádání Mistrovství Evropy v bikemaratonu.

„Z pohledu českého hobby jezdce bude lákavé poměřit si síly s českou a mezinárodní maratonskou špičkou,“ myslí si pořadatelé.

Program Jako první v sobotu 29. června odstartuje trasa Force OBR Drásal, která se taktéž vrací na osvědčenou délku 177 kilometrů. „Jede se zde opět o mistrovské dresy v ultramaratonu horských kol,“ sdělili pořadatelé. Poté bude následovat trasa A na 117 kilometrů, trasa B na 55 kilometrů, trasa C na 31 kilometrů, Fitness jízda na 16,2 kilometru. Do výčtu šesti tras chybí již zmiňovaná trasa o délce 85 kilometrů. A nesmíme opomenout ani dětské závody. Pro ty větší je připraven závod na 800 metrů až 1,1 kilometru. Pro úplně nejmenší závod na odrážedlech. „Po rovince o přiměřené délce,“ dodali pořadatelé.