VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nejsme tu jen pro děti, říká Jakub Šneidr z občanského sdružení Skřítek

Holešov – /ROZHOVOR/ Jakub Šneidr je vedoucím holešovského občanského sdružení, které usiluje o všestranný rozvoj osobnosti především formou zážitkové pedagogiky. Ve sdružení, které založili před pěti lety, mají celkem čtyřiadvacet členů starších osmnácti let. Ti se společně podílí na tvorbě zážitkově – vzdělávacích programů pro veřejnost.

19.10.2013 2
SDÍLEJ:

Jakub Šneidr je předsedou občanského sdružení Skřítek, které se zabývá harmonickým rozvojem osobnosti.Foto: DENÍK/Pavla Klára Urbášková

Kde vznikl nápad takové sdružení založit?

Jako vedoucí v turistickém oddíle jsem hledal možnosti, jak smysluplně naplnit volný čas dětí i dospělých. Našel jsem Zlaté fondy her, které vydala Prázdninová škola Lipnice. Přihlásil jsem se tam a jel s nimi na jeden prázdninový kurz, který se jmenoval Tramtárie. Otočil mi život o stoosmdesát stupňů a tak jsem se do Lipnice přihlásil, abych se stal jejich členem, později i instruktorem. Mnoho jsem se tam toho naučil a zjistil jsem, že tohle je můj obor a směr, kterým chci jít.

Kdy a proč jste občanské sdružení Skřítek založili?

Na začátku října jsme oslavili pětileté výročí. Možná to zní trochu vznosně, ale šlo nám hlavně o to, nabídnout například mladým studentům a žákům na školách osobnostně – vzdělávací programy, kde by se mohla jejich osobnost harmonicky rozvíjet. Název Skřítek může trochu znít, jako že směřujeme jen k dětem, ale není to tak. Chceme pracovat i s dospělými a například formou teambuildingových aktivit rozvíjet i je.

Myslíte si, že máte šanci zaujmout i lidi na Holešovsku?

Zatím se trochu pereme s tím, že si tady někteří lidé myslí, že jsme nějaké firemní sdružení, které pořádá jen komerční akce. Nezapírám, že nám kurzy něco málo vydělávají, ale vše vložíme zpět do rozvoje sdružení. Dostali jsme do správy hájenku v holešovské zámecké zahradě a tak se o ni musíme starat, to samozřejmě vyžaduje nějaké finance. Naše odměny zdaleka neodpovídají klasickým lektorským platům. Klademe velký důraz na kvalitu, takže z každého kurzu jde určitá částka peněz do fondu na vzdělávání, který slouží našim instruktorům k dotování jejich dalšího vzdělávání. Chtěli bychom řešit možnost seberealizace místních mladých lidí. Dělali jsme tak například tematický ples: jeden byl černobílý, druhý byl v duchu čtyř ročních období. Spousta z aktivit, které pro veřejnost děláme, je dobrovolná. Myslím si, že něco takového tady chybí.

Jaký je váš nejsilnější zážitek z letošní sezony?

Na začátku června jsme dělali kurz pro děti ze Základní školy z Mohelnice. Byly to děti ze sociálně slabších rodin, takže to bylo pro ně docela finančně náročné na takový kurz přijet. Udělali jsme to proto takovou nízkonákladovou variantou, kdy jsme si i sami na hájence vařili, abychom co nejvíce snížili náklady.

Ten kurz měl velmi zvláštní atmosféru, bylo tam těch dětí jenom devět, dostali jsme se s nimi do velmi úzkého kontaktu. Byli nám nesmírně vděční, byly to pro ně v mnohém aktivity, na které si ani nesáhnou a není to pro ně běžné být takto venku a takto se bavit.

Dopad toho kurzu byl hodně velký, jak pro ně, tak pro nás, jako vedoucí. Takže ten kurz měl ještě teď na podzim pokračování. No a pak samozřejmě kurz Tramtárie, který byl pod hlavičkou Prázdninové školy Lipnice, a který jsem letos premiérově šéfoval. Byl to kurz pro dospělé s hlavním tématem domov a myslím že se nám docela podařil.

Mají školy zájem o takové netradiční kurzy?

Když jsme připravovali projekt environmentální výchovy, tak jsme zaregistrovali větší zájem o kratší jednodenní kurzy nebo jen několika hodinové dílny. Ale naše existence je zatím taková netradiční. Všechny kurzy, které jsme zatím dělaly, byly na základě nějakých našich kamarádských vazeb, kontaktů a doporučení. Udělali jsme třeba jeden kurz pro jednu třídu ve škole a další rok se nám přihlásily další třídy z té školy. Takže ano, zájem o naše aktivity je.

Na co se teď nejvíce těšíte?

Upřímně, se moc těším na volno. Mám toho v posledních týdnech opravdu mnoho, táhne se šňůra několika kurzů po sobě jdoucích, a tak se opravdu těším, až si odpočinu. Ale také chystáme na listopad takzvaný Hervík, což je víkendový program, který si připravujeme navzájem pro sebe, členy sdružení. Abychom si věci sami prožili a naučili se z nich. Jedna část našich instruktorů vždycky připravuje program pro ty druhé, mohou si tak vyzkoušet aktivity v bezpečném, domáckém prostředí. A získáme dobrou zpětnou vazbu.

Autor: Pavla Klára Urbášková

19.10.2013 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Černý led v kopci může způsobit, že auta kloužou zcela neovladatelně.
AUTOMIX.CZ

Víte, co je černý led? Poradíme, jak ho poznat a jak se s ním vypořádat

Tradiční vánoční jarmark ve čtvrtek uspořádali také v kroměřížské ZŠ Zámoraví. Nakoupit si vánoční dekorace, ochutnat cukroví či vánoční punč tam dorazily stovky lidí.
9

Školní vánoční jarmarky nabídly dekorace i punč

Žáci církevní školy putovali v Květné zahradě za kořením

Další části projektu Národního památkového ústavu se v minulých týdnech zúčastnili žáci páté třídy Církevní ZŠ v Kroměříži pod lektorským vedením Petra Hudce a Gabriely Čechové. Pod názvem Putování za kořením se tentokrát setkání konalo v Květné zahradě v Kroměříži.

Pojištění dětí? Jde o nadstandard, důležitější je pojištění rodičů

Odpověď na otázku, zda se může vyplatit pojištění dítěte, dávají podle finančního poradce společnosti Partners Václava Valáška příklady z praxe. Dětské pojištění dává smysl především za podmínky pojištění vážných zdravotních komplikací, jako jsou trvalé následky úrazu nebo diagnóza závažného onemocnění.

Sedmnácté kolo soutěže O nejkrásnější svatební pár Deníku pro rok 2017

FOTOGALERIE / Prsten za 15 tisíc korun od zlatnického mistra Zbyňka Zimčíka z ateliéru Filip v Uherském Hradišti a dva krásné romantické pobyty v hotelech Starý zámek Napajedla a Spa hotel Lanterna. Právě o tyto atraktivní ceny se hraje v dalším ročníku oblíbené soutěže Svatební pár Deníku.

Bystřická alej v anketě neuspěla, nejlepší v kraji byly Branky

Třetí místo obsadila v letošním ročníku celostátní soutěže zámecká alej v Brankách na Valašsku se ziskem 210 hlasů. Za Zlínský kraj byla kromě ní nominována také platanová alej v Bystřici pod Hostýnem, v hlasování ale neuspěla.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT