Do Kroměříže jej přivedla společná výstava několika umělců Sochy v zahradě, která je až do září k vidění v Podzámecké zahradě a v centru Kroměříže. Tomáš Zelený na ní vystavuje dílo s názvem Drapérie.

„Byla to má studie životní velikosti ženy. Rozhodl jsem se ztvárnit ženskou nahotu a její podmanivou křehkost. Akt zachycuje okamžik, kdy se žena svléká chvíli předtím, než se odevzdá. Stydí se a chce se schovat,“ popsal hlavní myšlenku díla Zelený.

Socha se v prostoru doopravdy schovává, protože v ní jsou prořezané průhledy, takže pozorovatel vidí spíše skrze objekt než objekt samotný.

„Vytváření průřezů byl pro mě hodně intuitivní proces. Když jsem studii ženského těla dokončil, nebyl jsem s výsledkem spokojený. Nějakou dobu jsem kolem ní chodil, a pak jsem se rozhodl zasáhnout. Místo toho, abych ji retušoval, jsem začal hmotu odstraňovat. Některé detaily jsem ale naopak zdůraznil,“ popisuje práci na díle Tomáš Zelený.

Svými zásahy otevřel jinak uzavřený tvar sochy a umožnil divákovi nahlédnout jí až do srdce. „Najednou vznikl křehký objekt, který dobře vyjadřuje i křehkost ženy. Socha se totiž vznáší v prostoru, její nohy se nedotýkají země. Ve vzduchu ji udržuje látka, kterou si žena svlékla, a za niž se schovává,“ vysvětluje Zelený.

Ačkoli je Drapérie z laminátu, oblíbeným materiálem Tomáše Zeleného je kámen.

„Laminát je levný a trvanlivý, takže je vhodný k výstavám v exteriéru. Jenže je také toxický. Nejraději mám kámen, konkrétně hořický pískovec, s nímž jsem pracoval na střední škole,“ svěřuje se Zelený. V současnosti zkouší pracovat se dřevem. „Je to krásný materiál. Bohužel nejsem vyučený dřevař, takže se s ním teprve učím zacházet a bojuju s jeho praskáním a s broušením dlát,“ dodává sochař Tomáš Zelený.

26. ročník Bikemaratonu Drásal se konal v sobotu 29. června
VIDEO: Cyklisté dorazili do cíle. Obrem Drásalem se již popáté stal Jan Jobánek
Sládek Petr Skřička.
Vaření piva je pro mě návrat ke kořenům, říká sládek Petr Skřička