Všichni tři vítězové krajského kola Zlatého erbu 2010 budou dále bojovat o přední místa v celorepublikovém kole 12. dubna. Do soutěže se letos přihlásilo v regionu čtrnáct obcí, šest měst a dalších sedm, které se ucházely o čestné uznání pro nejlepší elektronickou službu.

Při hodnocení posuzovali porotci povinné informace, úřední desku, doporučené a doplňkové informace, ovládání webu, přehlednost stránky, výtvarné zpracování i bezbariérovou přístupnost. V případě třetí kategorie potom užitečnost služby a nápaditost řešení.

Prvenství mezi městy a tím pádem i dárkový šek v hodnotě deset tisíc korun si včera odnesla z Baťova mrakodrapu starostka Vsetína Květoslava Ottová.

„Ceny si velmi vážíme, protože komunikace s občany prostřednictvím internetu je dnes jedna z nejběžnějších forem. Neustále hledáme nové formy, jak jim předávat zprávy jasně a jednoduše,“ sdělila Ottová. Poznamenala, že pro ni navíc ocenění znamená, že má kvalitní kolegyni Evu Stejskalovou, která dělá stránky skvěle. „Říkala, že už i ví, co udělá, aby se stránky opět zlepšily. V hlavě má dvě varianty, přičemž obě si zaslouží pozornost,“ míní starostka města, které se umístilo v první trojce soutěže už poněkolikáté.

Obec Bařice­-Velké Těšany si ustála svou pozici z loňska, kdy skončila také jako první. Tamní starostka Věra Halamová je ráda, že tak jejich web zůstal v povědomí. „Internetové stránky nejsou jen o náležitostech, které nám ukládá zákon, ale o aktualizaci a dobrých rubrikách,“ podotkla starostka. Přiznala, že web na první pohled obec nezměnila. Přibyly na něm však právě další nové rubriky. „Objevily se tam Připravované akce, Výstřižková služba i Archiv. A stále stránky aktualizujeme, aby na nich nevisely staré záležitosti,“ doplnila Halamová.

Nutno podotknout, že autorem vítězných internetových stránek obce je Jan Rýdl, který tvoří i web pro obec Tlumačov na Zlínsku. Ta už několikrát vyhrála první místo v celostátním kole. Speciální recept na jejich tvorbu prý ale nemá.

„Musí na nich být skloubených několik věcí dohromady. Stránky je nutné mít dobré nejen technicky, ale i obsahově. Takže neustále je aktualizovat a mít je i přehledné,“ vypíchl Rýdl.

Kromě zástupců prvních trojek nejlepších stránek měst a obcí si přišla pro čestné uznání i otrokovická starostka Radoslava Matuszková. Poznamenala, že interaktivní mapu, která byla ohodnocena jako nejlepší elektronická služba, sama s oblibou využívá.

„Nabízím ji i každému, kdo k nám přijede. Lze si na ní totiž vyhledat konkrétní místo ve městě podle adresy nebo čísla popisného,“ uvedla starostka s tím, že ji ocenění velmi těší a je pro město i příslušné webmastery současně výzvou.

Vítězové soutěže Zlatý erb 2010 ve Zlínském kraji

Nejlepší web města:
1. Vsetín – 10 000 Kč
2. Rožnov pod Radhoštěm – 6 000 Kč
3. Uherský Brod – 3 000 Kč

Nejlepší web obce:
1. Bařice-­Velké Těšany – 10 000 Kč
2. Hradčovice – 6 000 Kč
3. Zašová – 3 000 Kč

Nejlepší elektronická služba
Otrokovice – interaktivní mapa

Webové stránky vítězů
Autor: DENÍK / Repro