Chybějící parkovací plochy potvrzuje například starosta Holešova Zdeněk Janalík. „Víme, že je jich nedostatek, což se bude ještě zhoršovat. Město chce tento problém řešit, ale vše závisí na finančních prostředcích. Částky na výstavbu se totiž pohybují v řádech desítek milionů korun,“ vysvětlil Janalík.

Zda ve městě chybí desítky či stovky parkovacích ploch však není možné podle Janalíka přesně říci. „Je jich ale opravdu velký nedostatek. Postrádají je zejména sídliště, ale i samotné centrum města,“ popsal Janalík.

Nová parkoviště by však město rádo vybudovalo v tamní Sušilově ulici, kde sídlí většina lékařů, na sídlišti Novosady nebo v lokalitě U Letiště. „Zvažujeme také jak vyřešit situaci na hlavní Palackého ulici,“ doplnil Janalík.

V Holešově a Kroměříži jsou problémy na sídlištích i přímo v centru města

Problematikou parkování se neustále zabývá také kroměřížská radnice. „V tuto chvíli město chystá nová kolmá stání na sídlišti Zachar I, místa by do budoucna měla vzniknout také v místě dnešního Hanáckého náměstí,“ přiblížil mluvčí radnice Pavel Zrna.

Zároveň podotkl, že počet míst je ve městě sice relativně dostatečný, jejich rozvržení však nevyhovuje potřebám občanů. „Ti chtějí parkovat pokud možno hned před vchodem svého domu, což je zejména v centru nebo na sídlišti nemožné. S těmito problémy se potýkají především obyvatelé lokalit Zachar, Barbořina nebo Bělidla,“ popsal Zrna.

Řešení této situace však není podle mluvčího vždy jednoduché. „Před dvěma lety sepsala část občanů sídliště Bělidla petici na rozšíření parkovacích míst. To ovšem motivovalo druhou část tamních občanů k sepsání další petice, která byla naopak proti tomuto kroku, a to kvůli tomu, že část navržených míst by byla na úkor zeleně,“ vzpomínal Zrna.

Chybějící parkovací místa musela před nedávnem řešit také radnice v Bystřici pod Hostýnem. „Nakonec jsme zpřístupnili velké parkoviště u zámku, které je bezplatné a téměř v centru města,“ uvedla mluvčí úřadu Barbora Janečková.

Dodala, že všechna přetížená místa v centru město nechalo osázet parkovacími automaty, takže se tam řidiči zdržují jen na dobu nezbytně nutnou a místo je vždy pro každého.

„Navíc pokud někde budujeme novou komunikaci, rovnou na ni necháváme nalajnovat místa pro parkování, přičemž nejlepší je zřejmě šikmé stání,“ dodala Janečková.

PŘEČTĚTE SI VÍCE ZPRÁV Z KROMĚŘÍŽSKÉHO REGIONU

Moje Kroměřížsko Sport Kultura Podnikání Černá kronika