V první vlně se o uplynulém víkendu policisté z obvodních oddělení Kroměříž, Holešov, Bystřice pod Hostýnem a z kroměřížského dopravního inspektorátu zaměřili na parkoviště u nákupních center. Hlídkovali i v okolí a ve vnitřních prostorách obchodů.

„I přesto, že neustále upozorňujeme občany, aby na své věci dávali pozor, najdou se i tací, kteří zlodějům přímo nahrávají,“ upozornila kroměřížská policejní mluvčí Barbora Balášová. Na parkovištích se podle ní policisté přesvědčili, že někteří motoristé jsou nepoučitelní. Na sedadlech si nechávají igelitové tašky, batohy, aktovky, kabelky.

„Jeden muž měl dokonce odemknuté auto, když jel vrátit košík a pak tvrdil, že na vozidlo pořád viděl,“ uvedla další příklad mluvčí. Právě neopatrnost však zlodějům velmi ulehčuje práci a lidé si často ani neuvědomují, jak snadno se mohou stát cílem. „Jedna starší žena například nesla svou peněženku jen tak v ruce a byla překvapená, když jsme k ní přistoupili a řekli, že to není bezpečné,“ potvrdila Balášová.

Policisté podle ní proto lidem připomínali, aby v autech nenechávali žádné cenné věci, například i igelitová taška totiž může být velkým lákadlem. „I kabelka s doklady a peněženkou odložená v nákupním vozíku nebo u pokladny se stává snadným terčem zlodějů,“ doplnila mluvčí.

Řidiči by navíc měli auto zamykat, i když odchází jen nedaleko či na krátkou chvíli. Ostražití by měli být i při nakládání nákupu a v žádném případě by neměli nechávat menší děti ve voze samotné. „Nikdy nemůžete vědět, co je napadne, nehledě na to, že na parkovištích se mohou potulovat různí lidé,“ připomíná Balášová.

Policisté podle ní rozdali letáky s preventivní tématikou a podobné akce mají přichystané i na následující víkendy až do Vánoc.