Krampus je známý v rakousku a jihoněmeckém folklóru. Po širokém okolí prosluli svým téměř bezohledným chováním a strašením, které nahání hrůzu i dospělým. Podle slov Milana Šolce, který už jako „krampusák“ vystupuje v Česku takřka osm let, však všichni účinkující mají dané hranice.

„Naším úmyslem není způsobit psychický šok, který by si třeba dítě neslo po zbytek života. Chováme se vždy tak, jak se k nám chovají diváci,“ řekl Šolc, který upozorňuje, že se pouze řídí známým rčením – jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá.

„Když jsou lidé agresivní, zákeřní, či děti více drzí, tak si dovolíme více i my. Při kontaktu s dětmi však většinou volíme variantu pohlazení, plácnutí si či podání ruky,“ popisuje Šolc dřímající děsivou masku v náručí.

Jeho osmiletá ratolest se jej už nebojí. Tatínka viděla už ve třech nejrůznějších maskách. Přesto Milan Šolc říká, že snad každé dítě se alespoň trochu lekne čerta, který chodí s Mikulášem a má namalovanou pusu, rozčepýřené vlasy a řetěz s pytlem v ruce. Zatímco tedy hrůzo nahánějícího krampusáka se již jeho dítě nelekne, z klasického, oproti krampusu roztomilého, čerta má respekt.

Pro Milana Šolce vše začalo, když před lety viděl právě ony poctivé a nefalšované rakouské krampus. Spatřil je v průvodu a jejich přehlídka děsu jej nadchla. Rozhodl se myšlenku přenést i k nám.

„Bylo to tenkrát něco nového. Krampusáků v Česku bylo jen málo. Naše skupinka čítala pět lidí. Kolega Roman nám chystal masky,“ vzpomíná Šolc po právě skončeném představení v Kroměříži. Od té doby se touto činností začalo zabývat víc a víc lidí. Pro Šolce ani celou jeho skupinu však nejsou žádnou konkurencí. V letošním roce se vůbec poprvé poprvé potkají na průvodu v Německu se svými vzory.

Krampus: je rohatá antropomorfní figura, která v rakouském a jihoněmeckém folklóru odpovídá českému čertovi, průvodci sv. Mikuláše. Postava Krampuse se objevuje 5. prosince, obvykle v doprovodu sv. Mikuláše. Mikuláš děti odměňuje dárky, zatím co Krampus má za úkol potrestat zlobivé děti. Zdroj: https://cs.wikipedia.org