Možnost jednodušších plateb za parkování zavedli začátkem turistické sezony v Kroměříži. Řidiči mohou uhradit poplatek přímo z palubního počítače auta.

Umožní jim to aplikace EasyPark, která nahrazuje dřívější aplikaci MPLA. Tu si zájemci stáhnou v češtině do mobilních telefonů. „Instalace zabere několik sekund a samotná registrace už jen pár kliknutí,“ popsal Oto Gücklhorn ze společnosti EasyPark Czechia.

Zákazník vyplní telefonní číslo, registrační značku a způsob platby, potvrdí místo a dobu parkování. Aplikace s úspěchem funguje například na Slovensku, v Německu a Rakousku. „Ve většině nových vozů je navíc dostupná přes rozhraní Apple CarPlay a Android Auto, což majiteli umožní platit parkovné přímo z palubního systému vozu,“ dodal Gücklhorn.

Další možností je Virtuální Parkovací Automat (VPA), který nevyžaduje instalaci žádného programu či aplikace, zákazník však musí mít připojení k internetu. „Platba je vázaná na konkrétní registrační značku vozidla a dá se provést odkudkoliv a kdykoliv,“ vysvětlil Pavel Boháč z olomoucké společnosti FT Technologies, která VPA vyvinula.

Nabízí i prodloužení doby parkování či úhradu parkovacího poplatku někomu dalšímu. Problém s ní nebudou mít ani zahraniční návštěvníci, které do města pravidelně lákají památky Unesco. „K dispozici je v několika jazykových mutacích,“ ujistil Boháč.

Ve městě je zpoplatněno 940 míst

Pro využití platby přes VPA uživatel nejprve načte QR kód místa, kde parkuje, zadá přímý odkaz nebo najde zónu na webu mapy.cz. Může také využít lokalizaci podle GPS. Na webové stránce parking.fttech.org/ se mu pak zobrazí potřebné informace, zvolí dobu parkování a uhradí ho prostřednictvím tlačítka ´zaplatit´.

Při prvním použití se VPA zeptá na registrační značku vozidla, kterou si zapamatuje pro příště.

„Snažíme se postupně zavádět novinky, které lidem usnadní život a ušetří čas,“ uvedl místostarosta Karel Holík, který má na starosti informační technologie.

V Kroměříži je nyní zpoplatněno zhruba 940 parkovacích míst, většinou v centru města a jeho okolí, také u areálu nemocnice.

Vybrali jsme pro vás: