Proč s napětím? Týkat se má dotací ve výši 340 milionů korun na projekt Národní centrum zahradní architektury v Květné zahradě.

„Čekáme vyjádření každým týdnem. Více bychom měli vědět až na přelomu ledna a února. Osobně doufám, že budeme mít přislíbenou celou částku. Projekt na vybudování centra je dobrý a od začátku hodně podporovaný,“ řekl Deníku koordinátor projektu Ondřej Zatloukal. Na zahájení prací by podle něj mělo dojít až v příštím roce.

„Letos musíme vyřídit všechny další záležitosti, které tomu předchází, jako je například výběrové řízení na projektanty či dodavatele stavby. Do roka od vyjádření ministerstva pak musí být vydáno stavební povolení,“ vysvětlil Zatloukal.

Dvě žádosti o dotace si NPÚ podal letos také v Operačním programu životního prostředí. Peníze mají padnout na další etapu úprav v Podzámecké zahradě.

„Chceme tam naplánovat například odbahnění rybníků, revizi stromů a výsadbu nových dřevin,“ poznamenal ředitel NPÚ Kroměříž Jan Slezák.

Vše podle něj závisí na dotacích: v případě, že je NPÚ nezíská, od plánů chce upustit.

„V takovém případě odstraníme jen problémy, které se objeví, například, pokud budou nějaké dřeviny ohrožovat bezpečnosti lidí,“ řekl ředitel.

NPÚ se letos, stejně jako celá řada dalších organizací, potýká s nedostatkem peněz. Na straně příjmů totiž obdrží o několik milionů méně.

„To se dotkne jak úprav obou zahrad a dalších objektů, které spravujeme, tak také chodu Arcibiskupského zámku,“ zdůraznil Slezák.

S řešením nelehké situace památkářům letos nepomůže ani kroměřížská radnice, ačkoliv v uplynulých letech vždy nějakou částku v rozpočtu na pomoc oběma zahradám vyčlenila.

„Momentálně se sami nacházíme v tíživé finanční situaci, takže rozpočet pro rok 2010 s přímou finanční pomocí nepočítá,“ uzavřel mluvčí kroměřížské radnice Pavel Zrna.