VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Národ je živý, jen když si uchová svoji podstatu

Luhačovice - Věra Haluzová je zářným příkladem toho, že člověk je mladý tak jak se cítí. I ve svých pětaosmdesáti letech je rodačka ze Zlína Malenovic nesmírně činorodá a plná elánu.

16.9.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/archiv

Pro bývalou učitelku matematiky vždycky byl a stále je velkou láskou folklor. Společně se svým manželem, kterému neřekne jinak než Jeníček, se již po mnoho let snaží předat mladé generaci lásku k lidovému umění.

Manželé Haluzovi se přestěhovali do Luhačovic v nejtěžších chvílích společného života. Oba byli totiž v minulosti systematicky perzekuovaní a patřili mezi politické vězně.

Věra Haluzová ani přes nepřízeň osudu nezahořkla a všem ve svém okolí rozdává úsměvy a optimismus. Před šestnácti lety založila společně s dalšími nadšenci v Luhačovicích mezinárodní festival dětských folklorních souborů. Za ta léta si akce získala věrné diváky a dobrý kredit v povědomí veřejnosti. Festival byl zařazen do kalendářů evropských a světových dětských folklorních akcí a v roce 2005 se stal řádným členem světové organizace lidového umění CIOFF.

Na dramaturgii letošního ročníku, který se uskutečnil o víkendu, si dali organizátoři záležet. Návštěvníci měli možnost zhlédnout soubory z Bavorska, z Gruzie, ze Slovenska a také z celé České republiky. O všech malých tanečnících mluví Věra Haluzová jako o svých dětech.

Můžete zhodnotit uplynulý šestnáctý ročník?

Já si myslím, že letošní festival je volným pokračováním myšlenkové série, která je akci věnovaná. Musím říci, že všechny životní hodnoty, které chceme, aby pomohly rozvoji kultury srdce a společných vztahů mezi lidmi, to všechno bylo ve festivalových programech nepřímo řečeno.

Akce pod širým nebem jsou vždycky tak trochu sázkou do loterie, protože počasí prostě ovlivnit nejde. Jak se to víkendové studené počasí odrazilo na návštěvnosti?

Na stranu jednu se nad námi nebe smilovalo, protože nepršelo, ale byla velká zima. Ale na projevu dětí to nebylo vůbec viditelné. Ba naopak! Dovedly strhnout a roztleskat plné hlediště.

Můžete trošku zavzpomínat na ty začátky před šestnácti lety?

Tak já jsem festival v Luhačovicích založila a až do loňského roku jsem byla také jeho autorkou. Ten náš se trošku liší od ostatních podobných akcí. V každém ročníku jsme chtěli dětem předat to nejdůležitější z etiky. A myslím si, že se nám to i podařilo.

Za tu dlouhou dobu můžete objektivně hodnotit. Myslíte, že je o folklor stále zájem?

Určitě. O tom není pochyb. Zájem trvá, i když má samozřejmě jisté výkyvy. Jen si vezměte, že když jsme se s manželem přestěhovali do Luhačovic, tak v mnohých domácnostech se ještě svítilo petrolejkou. A dnes? Společnost udělala obrovský skok kupředu. A to nejen na poli hmotné kultury, ale především na poli kultury duchovní. Proto náš festival pokládám za strašně důležitý. Víte, národ je živý jenom tehdy, když si dovede uchovat svoji podstatu. Kulturu jemu vlastní, to znamená folklor.

Takže i dnešní přetechnizovaná doba folkloru svědčí?

Určitě mu nevadí. Ono by se zdálo, že lásky k folkloru ubývá, ale není to pravda. Vznikají stále nové soubory. Děti do toho vkládají celé své srdce i duši. Myslím si, že folklor stále oslovuje. Jsou věci, které mají nadčasovou hodnotu. Člověk je dokonale šťastný jen tehdy, když se o to své štěstíčko může podělit i s ostatními. Víte, když se tady v Luhačovicích setkáváme, tak ty děti vidí, že ne všechny národy se mají tak dobře jako se máme my. Zdaleka ne všichni žijí na tak vysoké úrovni. A tady je právě konfrontace s dětmi z jiných národů nesmírně důležitá. Já si myslím, že folklor k tomu nesmírně přispívá. Když v neděli odjížděly děti z Gruzie, tak jsem se s nimi šla rozloučit a oni mi řekly krásnou větu: cítili jsme se tu jako doma.

To je asi takové hezké zadostiučinění za všechnu vaši námahu.

Jistěže. Pokud to řeknou i ostatní děti, je to ta nejlepší cesta jak prostřednictvím folkloru utužovat pravé přátelství mezi všemi národy. To je vlastně jedna z hlavních myšlenek festivalu. Aby všechny děti na celém světě byly šťastné. Moc bych si přála, aby prostřednictvím umění byla navazována stále nová přátelství. Pokud se nám toto v Luhačovicích podaří, budeme velice šťastní. Když se dívám na děti, jak tančí, v těch tvářích je všecko. Pohoda, štěstí, úsměv. Je to moc krásné. Kdysi mi řekl Karol Plicka velkou moudrost: kolegyně, pamatujte, že co do mladých kladného vložíme, to v nich zůstane. Já myslím, že to řekl moc krásně.

Patrně děti, které se dostaly k folkloru, mají úplně jiné dětství než ty, které se soustředí třeba jen na počítač.

No jistě! Všechno prožívají o moc intenzivněji. Mají obrovskou výhodu do dalšího života. I když si to samy ještě neuvědomují. Učí se podávat ruce na všecky strany. Moje generace byla svědkem válek, které stály mnoho životů a přinesly mnoho utrpení nejenom dospělým, ale také dětem. Ve folkloru je prostřednictvím prostých lidí zakódovaná obrovská filozofie. A když ji ty dnešní děti pochopí, snad už další války nebudou.

Jak dlouho trvá příprava jednoho ročníku festivalu?

Jak skončí jeden, okamžitě se zase začíná s dalším ročníkem. No je toho hodně. (Smích.)

Luhačovský festival není vaší jedinou aktivitou, že?

Podívejte se, řekla bych to takto. Dokud mohu a dokud mi slouží mozek tak, že mi dává ještě nové podněty, budu pracovat. Teď mám na stole rozložený program dalšího festivalu. Spolupracuji na něm s panem profesorem Bradou z konzervatoře v Kroměříži, tetičkou Pachtovou a další řadou význačných nadšenců. Tímto festivalem jsme prakticky zachránili folklor na Hané a já vás zvu příští rok do Chropyně. Tam vám ukážu, jak jsme dali tomu proutečku, který na Hané z folkloru zůstal, možnost znova se rozrůst do košatého stromu.

Autor: Hana Pospíšilová

16.9.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Brusič nástrojů a kovů 20 000 Kč

Brusiči nástrojů a kovů Brusič na plocho – broušení na CNC strojích. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 26000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště Hulín, - Náplň práce: strojní broušení ploch, měření hotových výrobků, běžná provozní údržba strojů, - Požadujeme: vyučení ve strojírenském oboru, požadujeme praxi na obráběcím stroji - CNC brusce na plochu, znalost čtení technických výkresů, samostatnost, - Výhodou je vlastnictví průkazu řízení VZV, vazačský a jeřábnický průkaz, - Možnost poskytnutí ubytování., - Přihláška do výběrového řízení formou zaslaného životopisu na emailovou adresu: zdenek@kmkonsult.cz nebo kontaktu na tel. +420777776355 p. Večerka. Po obdržení životopisu Vás bude kontaktovat personální oddělení a dohodne s Vámi další postup., , - Pracovní místo je zprostředkováváno agenturou práce., Pro výběrové řízení na výše uvedenou pracovní pozici bude KM konsult s.r.o., jakožto správce, zpracovávat Vámi poskytnuté osobní údaje, a to v souladu s obecným nařízením o ochraně osobních údajů (EU) 2016/679. Odpovědí na tento inzerát poskytujete správci souhlas a své osobní údaje za účelem a po dobu realizace výběrového řízení. Souhlas lze vzít kdykoliv zpět.. Pracoviště: Km konsult sr.o. - areál pilana hulín - agentura práce, Nádražní, č.p. 804, 768 24 Hulín. Informace: Zdeněk Večerka, +420 777 776 355.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 15 000 Kč

Obsluha ostatních zařízení na zpracování kovů obsluha tryskacího zařízení TZ4. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 50000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: PRACOVIŠTĚ Zástřizly, - obsluha stroje na čištění kovů, fyzicky náročnější práce , - vyučení, praxe z oboru výhodou, ŘP B podmínkou, průkaz na VZV výhodou, doba určitá 1 rok s možností prodloužení, - kontakt osobní Po-Pá 7:00-12:00 hod. nebo telefonicky Po-Pá (6:00 - 16:00 hod.), příp. své písemné nabídky se strukturovaným životopisem posílejte na e-mail: busabus.sro@gmail.com. Pracoviště: Buš a buš s.r.o., 768 05 Koryčany. Informace: Zdeněk Buš, +420 573 375 044.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Mechanik opravář, 18 000 Kč

Seřizovači a obsluha konvenčních strojů na řezání Obsluha pásové pily. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: pracoviště Kroměříž, - Jednoduchá práce na strojní pásové pile, Řezání materiálu z různých profilů dle výrobních příkazů, Evidence skladu materiálu, Péče o stroj a pracoviště, - Požadavky: Vyučení, praxe v oboru není nutná, Spolehlivost, samostatnost, pracovitost, manuální zručnost, Ochota pracovat ve dvousměnném provozu, Výhodou (nikoliv podmínkou) bude ŘP na VZV, - Naše nabídka: Mzda dle praxe a dovedností, Smlouva na dobu neurčitou, Měsíční bonus za 100% docházku, Odměna v případě doporučení nového kolegy, Příspěvek na stravování, Možnost profesního růstu, Nástup možný ihned nebo dle dohody, , - Své nabídky posílejte prosím na email: prace@moravia-retezy.cz., Pozn.: zpracování osobních údajů probíhá v souladu s obecným nařízením (EU) 2016/679 o ochraně osobních údajů. Zasláním životopisu uchazeč souhlasí se zpracováním osobních údajů pro účely a po dobu realizace výběrového řízení. Správcem osobních údajů je společnost MORAVIA ŘETĚZY a.s.. Pracoviště: Moravia řetězy a.s., Hulínská, č.p. 1799, 767 01 Kroměříž 1. Informace: Lukáš Hojgr, +420 573 334 106.

Obchod - Obchod Obchodní zástupce 15 000 Kč

Obchodní zástupci Mediální konzultant/ka - Zlín. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: pracoviště Kroměříž - jednání v okrese Zlín (Zlín a Otrokovice + okolí), - vyhledávání a komunikace se zákazníky, příprava reklamních strategií, tvorba reklamních kampaní, - pracovní doba pružná, 4 dny na Zlínsku, 1 den v Kroměříži, - minimálně SŠ vzdělání, ŘP sk. B, znalost práce s PC - MS Office, zájem o další sebevzdělávání, velmi dobré komunikační schopnosti, samostatnost, zodpovědnost, , cílevědomost a kreativitu, vysoké pracovní nasazení, nástup možný ihned, - Nabízíme: kreativní práci v oblasti reklamy, profesní zaškolení a vedení, odpovídající platové podmínky s přímou vazbou na výsledky práce, - Své životopisy posílejte e-mailem na adresu: obchod@radioKromeriz.cz, následně vybraní uchazeči budou pozváni na osobní pohovor.. Pracoviště: Radio kroměříž s.r.o. - provozovna, Tovačovského, č.p. 2828, 767 01 Kroměříž 1. Informace: Miroslav Karásek, +420 604 942 257.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Bezmála pětadvacet tisíc kilometrů letos lidé z Kroměříže ujeli v rámci soutěže dalšího ročníku Do rachoty kolem KM: vzdušnou čarou to odpovídá výletu až k severnímu pobřeží Austrálie a zpět.

Do rachoty kolem KM? Letos vzdálenost jako do Austrálie

Videosouhrn 22. června 2018

Historicky první jaderná svatba a od císařpána k bolševikům: zhlédněte videa dne

Revoluce na Moravě, vzniknou tři skupiny divize

Fotbalová Morava zažije revoluci. Poprvé od reorganizace krajů a úpravě formátu soutěží dospělých z roku 2002 se bude měnit jejich podoba. V ročníku 2019/2020 bude mít MSFL osmnáct účastníků a divize tři skupiny po čtrnácti týmech.

V Bystřici představí novou známku s motivy ohýbaných židlí

Slavnostní uvedení nové poštovní známky s motivy ohýbaného nábytku připravili na sobotu 23. června v Bystřici pod Hostýnem.

Kráska z Peru, Austrálie nebo Evropy? Vyberte nejhezčí fanynku skupiny C

Fotbalové mistrovství světa v Rusku neprovázejí jen nádherné útočné akce a góly, ale i krásné ženy na tribunách či ve fanzónách. Do konce června vám budeme nabízet nejsympatičtější fanynky týmů z každé skupiny. Můžete hlasovat pro vaši favoritku, vítězky pak postoupí do finále, v němž se „utkají“ o pomyslný titul Miss šampionátu.

Do Ruska na mistrovství světa? Lidé z Kroměřížska fandí spíš doma

V plném proudu je od minulého týdne mistrovství světa ve fotbale, které se letos koná v Rusku: poutá samozřejmě pozornost také fandů z kroměřížského regionu, přímo do dějiště šampionátu ale – i kvůli finančním možnostem – vyrazil jen málokdo.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT