Kvůli vytrvalému dešti a silnému větru vydali meteorologové výstrahu před povodněmi, které by mohly zasáhnout Zlínský, Olomoucký a Moravskoslezský kraj.

„V oblasti Slezska, Beskyd a východní Moravy budou od čtvrtka vydatné a trvalé srážky. Napršet může sedmdesát až sto dvacet milimetrů," upozorňují meteorologové z Českého hydrometeorolo­gického ústavu (ČHMÚ).

Nejvíce deště spadne v Beskydech, podle meteorologů tam nelze vyloučit dosažení druhého stupně povodňové aktivity, na menších tocích dokonce třetího.

První stupně povodňové aktivity očekávají pracovníci Povodí Moravy (PMO) v okolí řeky Bečvy a horní části řeky Moravy. „Na té ale neočekáváme dosažení vyšších stupňů," ujistil vedoucí dispečinku PMO Marek Viskot.

Hladina Moravy v Kroměříži dosahuje v těchto dnech normálního stavu. Voda teče rychlostí 22,3 kubíku za sekundu a výška hladiny dosahuje v průměru 135 centimetrů, limitem prvního stupně povodňové aktivity jsou přitom až čtyři metry.

Déšť zesílí nejvíce během noci ze čtvrtka na pátek, z preventivních důvodů tak už Povodí Moravy přistoupilo k předpuštění nádrže Bystřička na Vsetínsku.

„V případě potřeby jsme v kontaktu se všemi povodňovými komisemi, hasiči a dalšími složkami. Provozujeme širokou síť měřicích stanic a situaci neustále monitorujeme. Tím, že byla mírná zima, nejsou ale nádrže zcela naplněny," poznamenal Marek Viskot.

Jinou věcí mohou být přívalové deště, které často potrápí řadu obcí v regionu. Dochází při nich k ucpání kanalizačních vpustí, jindy se z malého potůčku náhle stane hrozba. Při silných lijácích mají už tradičně starosti například v Kvasicích: v nejníže položené obci v oblasti řeky Moravy mají místní lidé obavy při každých intenzivních srážkách.

Veškeré záchytné kanály mají proto nyní podle tamního starosty Lubomíra Musila v obci vyčištěny a připraveny na odtok vody. „V tomto ohledu jsme na deště a velkou vodu připraveni, nezbývá nám ale než vyčkat, co přijde," konstatoval starosta.

Obilí a řepka na polích v okolí Kvasic by prý vodu mohly zadržet, přítoky Kotojedka a Panenský potok mají snížená dna na úroveň stoleté vody.

„Jsme nejníže položenou oblastí a voda se na obec valí ze všech stran. Přírodě ubližujeme, takže katastrofám, kterými nám to vrací, se musíme bránit všemi možnými prostředky," krčí rameny Musil.

Velkou obavou je pro kvasického starostu navýšení hladiny Moravy kvůli výstavbě otrokovické elektrárny. Spor s majitelem řeší obec asi dva roky, podle starosty je tato stavba pro Kvasice největší hrozbou.

„Hladina Moravy by se měla zvednout o půl metru oproti stávajícímu stavu. To bude dělat problémy se zvýšenou hladinou v přítocích, tedy Kotojedce a Panenském potoku," vysvětlil starosta.

Voda do zahrádek se čas od času vylévá lidem třeba také v Pravčicích. Při silných deštích prý kontroluje stav hladiny osobně tamní starosta Jaroslav Šašek, zkušeností s vylitými toky si užil už několik. Na případnou velkou vodu jsou proto v obci připraveni.

„Už mám zmapovaná kritická místa, která při větších deštích chodím průběžně kontrolovat. Všechna koryta jsou teď vyprázdněná a mají velkou rezervu. Budu věřit, že deště v pořádku přečkáme," doufá pravčický starosta. Dodal, že v pohotovosti je prý pro případ nutnosti ihned schopna zasáhnout i místní jednotka hasičů.